Ако семейството очаква първото си дете и има на разположение поне една допълнителна стая, няма съмнение, че тя ще бъде превърната в детската стая. И то още преди раждането на бебето. Бъдещите родители ще се опитат да вложат цялата си душа и усилия в нейното подреждане. Ще има внимателен избор на легло, шкафчета, гардеробчета, ще има споровете за цвета на стените, за завесите и какво ли още не. И това е нормално, защото е важна част от грижата за детето.
Но дали новороденото бебе има нужда от детска стая? Форумите на майките, много психологически изследвания и дори препоръки на Световната здравна организация настояват, че през първата година или дори две, детето не трябва да живее в отделна стая. По-естествено, по-безопасно и по-удобно е бебето да е близо до майката. И денем, и нощем. Ако не в едно легло, то поне в една стая.
Означава ли това, че детската стая в периода на ранна възраст, толкова нежна и ефирна, е безсмислена? И не ли е по-добре да я превърнете да речем, в офис? Заслужава ли си да подготвите детската стая за раждането или е по-добре да изчакате няколко години?
Различни родители, различни обстоятелства, различни деца - горните въпроси не могат да имат еднозначен верен отговор. Това, което е добро за някои, не е опция за други. За да е по-лесно да разберете кой вариант е по-близо до вашето семейство, събрахме аргументите „за“ и „против“.
По-удобно е в една стая
Невъзможно е да се предскаже как ще спи новороденото. Може би бебето ще се събужда на всеки половин час и ще изисква внимание. През деня не е толкова важно, но през нощта всяко движение на будното бебе се усеща. Колкото по-близо спите до бебето, толкова по-лесно е да стигнете до него за кърмене, преобличане, успокояване, проверка дали му е студено или е прегряло.
Нощните събуждания ще бъдат по-тихи и спокойни за всички - преди детето да има време да се събуди напълно и да зареве силно, то ще получи гърда или шише. Ако бебето спи в родителското легло или в собствена си люлка, поставена близо до родителското легло, на майката изобщо няма да ѝ се налага да става, а ще го храни легнало, полузаспало. Когато се натрупат месеци умора от частичен сън, такава дреболия дава огромно облекчение. И възможност по някакъв начин тя да се наспи достатъчно.
Да бъдете заедно стимулира лактацията
Забелязано е, че ако бебето усеща, че майката (храната) е наблизо, то се събужда и иска гърди по-често от бебето, което нощува в детската стая. Отделените деца не ядат през нощта и спят до сутринта, без да се събудят. От една страна това е плюс, но има и недостатък. Именно нощното хранене най-силно стимулира производството на пролактин и производството на мляко. Ако една майка е твърдо решена да кърми бебето си, то честото хранене през нощта ще помогне да се справи с така наречените лактационни кризи - периоди, когато млякото изведнъж става оскъдно и изглежда, че за бебето не е достатъчно.
Заедно е по-безопасно
Не става въпрос за това, че бебето може да падне от креватчето и родителите да не го чуят. При някои бебета през първите месеци от живота има паузи и задържане на дишането - апнея. Нервната система все още е незряла, дихателният рефлекс може да се “повреди”. Ако в такъв момент просто докоснете или разклатите бебето, дишането най-вероятно ще бъде възстановено. В първите месеци след раждането майката с цялото си същество е настроена към детето и дори насън несъзнателно следи състоянието му. Не напразно много майки се оплакват, че спят тревожно, ако детето е наблизо. Премествайки детето обаче, майките заглушават тази връзка.
Не може да не се спомене и синдромът на внезапната детска смърт. Въпреки че причините и механизмите му не са проучени, има много конкретни препоръки на СЗО. Най-важната е: сън с дете в една стая - в близост, но в различни легла. Разбира се, подобни трагедии са рядкост. Но пък лекарите идентифицират рисковите групи. Ако бебето е родено преждевременно, ако изостава от нормата по тегло и физическо развитие, ако детето повръща, кашля или има запушен нос - през първите шест месеца до една година от живота е по-безопасно да не го оставяте да спи самичко в друга стая цяла нощ без надзор.
Въпреки това, дори без никакви предпоставки, младите майки понякога изпитват непреодолим животински страх за своето дете. Никакъв разумен аргумент, модерен бебефон или убеждението на съпруга няма да накарат младата майка да спи добре, ако бебето ѝ е в друга стая. Ако сте в такава ситуация - не настоявайте излишно.
Някой от семейството трябва да спи достатъчно
Семейството обичайно не е само майка и дете, а сложна система от много части. Освен това интересите на възрастните са не по-малко важни от интересите на децата. Случва се, поради естеството на дейността, един родител просто да трябва да спи достатъчно. Ако в такова семейство расте неспокойно, лошо спящо бебе, страдащо от колики, детската стая ще е спасение.
Бебето има твърде лек сън
Понякога се случва след два или три месеца децата да започват да спят изключително чувствително. Те се събуждат от най-малкото шумолене, да не говорим за евентуално похъркване. През такъв период детската стая понякога е единственото място, където бебето може да си почине. Родителите също - няма да им се налага да ходят постоянно на пръсти.
По-малко хора - повече кислород
По-лесно е да поддържате чиста и здравословна атмосфера в единична стая. Ако някой от семейството е болен, е по-лесно да защитите детето от инфекция в отделна детска стая, отколкото в обща стая.
Възможността да бъдете заедно с другия родител
Дори и след като раждането на бебето, родители не спират да бъдат двойка. Любовната линия във връзката неизбежно преживява криза с раждането на дете. Възможността да сложите бебето в друга стая и поне за известно време да останете сами е шанс да върнете страстта.
Кога да стане отделянето
Експертите съветват това да не е преди навършване на една година. Но също така да се случи до навършването на третата година - това е най-лесният период и за двете страни. Може да направите и малко детско тържество по случай отделянето. Така важната стъпка ще е съчетана и с приятна емоция.
И един съвет - не се притеснявайте, ако бебето няма стая поради особеностите на дома ви. Отделен ъгъл - може би ограден от нещо - има същия ефект за него.
Аргументи на психолозите
Ако по принцип планирате да организирате отделна детска стая, тогава е по-добре да направите ремонт веднага. Защо? Първата и най-важна причина е, че ремонтът се прави много по-лесно без бебе, отколкото с бебе.
След това е по-лесно. Дори да не използвате детската стая веднага, бебето ще има възможност да свикне със своето пространство. Това може да улесни по-нататъшното обучение за отделен сън. За детето неговото пространство е продължение на собственото му аз. Свиквайки с мястото, бебето започва да се асоциира с него.
Забелязали ли сте как понякога дори най-малките деца ревнуват, ако някой седне на стола им? Или пък премести играчките? За едно дете „да съществува“ означава да „заема място“. Децата имат неразвито самосъзнание, което се нуждае от потвърждение, че „аз съм, аз съществувам“. Освен това детската стая е и като пространство за медитация за родителите. Влизайки там те се успокояват, потапят се в детската атмосфера, настройват се на честотата на детето. И животът става различен.