футболен коментатор с 20-годишен стаж винаги съм искал да го кажа. И никога не съм го правил, защото е ужасно. Но пък ако аз не го кажа, никой няма да го каже сега, макар че на 20 юли започва световно първенство по футбол. Защо ли? Защото световното е за жени, а не за мъже.
А, хей, нима не е също толкова важно? Нима на жените, които искат да се занимават с футбол, не им е в пъти по-трудно заради всякакви сексистки предразсъдъци? Нима жените не заслужават да имат своите идоли футболисти, без да им обясняват постоянно, че не разбират и че футболът не е за тях? И нима дъщерите ни не заслужават да могат да тренират и да играят красивата игра, ако някой ден поискат да го правят? Та да, също толкова важно е. Затова светът е футбол. И в следващите редове ще можете да прочетете куп неща, които ще ви дадат причина да погледате малко женски футбол.
Световното първенство е в Австралия и Нова Зеландия. Което го прави доста удобно за събуждане. БНТ 3 ще излъчва мачовете от него, макар че от сайта с програмата на телевизията няма как да разберете много какво точно ще се излъчва. Но, разбира се, може да си намерите куп стриймове за мачовете. Ако го правите, ще имате огромен избор от езици, на които да слушате. И, без да обиждам колегите, чуждите коментатори и гости са в пъти по-добри. И това го казвам като човек, коментирал женския футболен турнир от последните олимпийски игри по „Евроспорт“.
Девет града приемат мачовете от турнира. Аделаида, Бризбън, Мелбърн, Пърт и Сидни в Австралия и Окланд, Дънедин, Хамилтън и Уелингтън в Нова Зеландия.
Участниците
За първи път в историята има 32 отбора на световно по футбол за жени. Което е огромен прогрес, като се има предвид, че първият турнир е през 1991 г. и в него участват едва 12 отбора. Осем от страните ще дебютират, а световната футболна централа FIFA очаква над 2 млрд. телевизионни и стрийминг зрители и над 1,5 млн. души по стадионите. Можете да прочетете последното изречение отново, за да си представите размера на случващото се от другата страна на земното кълбо.
FIFA освен това взе неочакваното решение да плаща на всяка футболистка директно. Всяка от 732-те жени ще получи по 30 хил. долара, ако тимът ѝ отпадне в груповата фаза. Шампионките пък ще получат по 270 хил. долара в сметките си. Да, не е колкото милионите, изсипвани към мъжете, но пак е нещо. Всъщност общият награден фонд при жените е 152 млн. долара, докато при мъжете беше 440 млн.
Дебютантите са Филипините, Виетнам, Замбия, Мароко, Хаити, Панама, Португалия и Ирландия. Жените от първите три отбора могат да покажат и по един нескромен среден пръст на мъжките национали – те още не са стигали световно първенство.
Иначе има седем държави, които са участвали на всички женски турнири. Това са Бразилия, Германия, Япония, Нигерия, Норвегия, Швеция и САЩ.
Фаворитите
С четири световни титли САЩ е вечният фаворит. Световните шампионки обаче са догонвани от европейките. На последното Световно във Франция седем от осемте четвъртфинала бяха от Европа. Шампионът на Стария континент – Англия, е без голмайсторката си Бет Мийд, но има супер треньор в лицето на Сарина Вийгман. Вицешампионът на Европа – Германия, направи изключително силна година. Испания играе чудесен футбол, дори и без големите си имена (а защо ги няма пише в края на статията). Франция има нов треньор – Ерве Ренар, който, да не забравяме, изведе Саудитска Арабия до победа над Аржентина на Световното за мъже в Катар. Швеция игра финал на последните олимпийски игри и винаги е ужасно, ама наистина ужасно трудно да ги победиш.
Норвегия пък има най-силното нападение в света. Головата машина и шесткратна победителка в Шампионската лига Ада Хегерберг се върна след петгодишен бойкот (заради отношението на федерацията). Изгряващата звезда Ана Йозендал (от чудния градец Ода) разцепва буквално и преносно мрака в Норвегия и със сигурност ще отиде в голям отбор след първенството. Освен това тук е и магьосничката от Барселона Каролине Греъм Хансен, талантливата Джули Блакстад и въздушната опасност Софи Хауг.
Още факти
Това са неща, с които може да съсипете някоя невинна душа, която си мисли, че много разбира от женски футбол.
- Марта – Пеле в пола, както самият той я нарече преживе, ще участва на шестото си световно първенство. Това дори не е рекордът – той се държи от Формига със седем световни. Но 37-годишната бразилка е голмайстор номер едно в историята на турнирите със 17 попадения. И в група с Ямайка и Панама едва ли има някой, който да се обзаложи, че тя няма да вкара още голове.
- САЩ има най-много победи – 40, и най-много вкарани голове – 138.
- Нигерия има най-много загуби – 19, и най-много допуснати голове – 63. 14 от тези голове са вкарани именно от САЩ.
- Германия принципно има ужасно силна защита. Между 2003 и 2011 г. тимът натрупа 671 минути без допуснат гол. По време на турнира през 2007 г. Германия не получи нито един гол.
- Кристин Лили от САЩ държи рекордите по мачове (30) и по изиграни минути (2537). Тя има и пет медала от световно, от които само един златен. Но пък има три златни медала от олимпийски игри.
- Швейцарката Фабиане Хум е автор на най-бързия хеттрик на световно. Тя вкарва три гола само за пет минути на 12 юни 2015 г., когато Швейцария съсипа Еквадор с 10:1.
Българската следа на Световното
Ако искате да си намерите неслучайно отбор, който да подкрепяте, изберете Нидерландия. Световните вицешампионки имат в състава си едно наше момиче – Виктория Пелова. Тя е родена в Нидерландия, но майка ѝ е българка. Освен това е по-умна от всички български мъжки национали в момента. На 11 години Вики участва в националното първенство по шахмат на Нидерландия. После, докато играе в Аякс, тя завършва приложна математика в университета в Делфт.

Сега Виктория е в Арсенал и е неизменен титуляр за националния си тим. Нейният идол е легенда на Барселона, но не, не е Лионел Меси, а Андрес Иниеста.
Пелова е втората българка, играеща в голям женски клуб. Преди нея Марина Георгиева подписа с ПСЖ. И Марина обаче не е българска националка, а играе за Австрия.
А иначе как е в България?
И докато сме на темата – по-добре е, че всъщност Пелова и Георгиева не са имали много допирни точки с женския футбол в България. Жените, момичетата, децата, които играят футбол в България имат огромен ентусиазъм – никога не съм си представял, че мога да коментирам 14-годишно дете в мач от българското женско първенство, или че ще се озова на стадиона в Радомир, за да коментирам женски мач. Но това се случва. И то въпреки Българския футболен съюз, който преди години закри женския национален отбор, защото загубиха с голяма разлика от Франция. Нашите момичета сами си осигуряват тренировки, възстановяване, хранене и пр. И получават старите екипи на мъжкия отбор. И понеже БФС пести разходи, имат пътувания от по 28 часа до Дъблин. И понеже БФС пести разходи, не им плаща интернета в стаите в хотела.
Най-забавното обаче предстои след една година. БФС задължи всички „елитни“ футболни отбори да поддържат женски такива. Да сте чули някой от Левски, двете ЦСКА-та или Лудогорец да има женски отбор?
Разбира се, не само тук положението е криво. Ямайка се оплака от тотална липса на заинтересованост във федерация. Олимпийските шампионки от Канада вдигнаха стачка и бяха подкрепени от мъжкия тим (къде сте, български лъвове?!). 12 националки от Испания пък бойкотираха тима заради лошото отношение. Така европейските клубни шампионки от Барселона – Мапи Леон, Патри Гуахаро и Садра Паньос, не пътуваха за Световното. Но те поне имат национални отбори, които са там.
За финал – жените говорят повече от мъжете
Посланията също са важни. А в това отношение жените са по-смели от мъжете. През 2019 г. Меган Рапиноу, която ще се откаже след това Световно, се изправи срещу тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп. И победи в размяната на реплики. Миналата година американките се опънаха на FIFA срещу забраната за капитанската лента с надписа one love. И критикуваха Катар за нарушаването на човешките права и униженията, които търпят жените в страната. Докато мъжките отбори си мълчаха.
На европейските финали английските националки пък критикуваха правителството, че няма еднакъв достъп до футболни терени за момичета и момчета в училищата.
Светът е футбол! Футболът е приказка и мечти. Ние в България малко изоставаме и сме леко встрани, но това не трябва да ни спира, нали?
Това ще е най-голямото и най-добро световно първенство за жени. Запасете се с лимонада, бира, чипс и фъстъци и седнете пред екрана. Вземете и мъжа си. Чистенето и прането могат да почакат – все пак световното е само веднъж на четири години.
От официалния сайт на FIFA можете да си свалите и програма по дни, по групи и т.н. И да си я разпечатате и да си я лепнете на стената.
П.П. Автокоректът иска да сменя женските родове на куп съществителни с мъжки. Не, няма да стане. Както години не съм казвал капитан, вратар и прочие на капитанката, вратарката и всички останали позиции. Закостенелите правила трябва да се променят.
П.П.1 Това е официалната песен на Световното: