Когато започвахме работа по новия си проект “Да оцелееш като родител” знаехме, че искаме да говорим за неща, за които не се говори, или напротив - говори се твърде много, без да се казва нищо съществено.
Затова избрахме да започнем с разговор с проф. Маргарита Карамихова, етнолог, специалист по Нова и най-нова история на България, преподавател във Великотърновски университет.
Традиционното българско семейство
С нея говорихме за това какво реално е представлявало така рекламираното напоследък ТРАДИЦИОННО българско семейство. И се оказа, че покрай интересните неща, които тя ни разказа за бита на българина от доиндустриалната епоха, успяхме да направим паралели и препратки към настоящето.
Научихме как са се грижили родителите за децата си, как са оцелявали, как е живяла българката и какво е било отношението към нея. Говорихме за ролята на бабата, но и на съседите във връзка с отглеждането на децата. И така всъщност си дадохме сметка за много процеси, които текат сега, като например защо в момента на детските площадки има повече възрастни, отколкото деца.
Партньорските отношения
Разговорът с проф. Карамихова беше интересен мост към следващия ни събеседник - психолога и семеен терапевт Елена Кръстева. С нея говорихме за отношенията между партньорите, отношението на родителите към децата, следродилната депресия. Обсъдихме тези теми по нов, достъпен и полезен начин, така че родителите да си вземат по нещо за всяка семейна ситуация.
Така дадохме възможност на аудиторията ни, състояща се предимно от родители и млади хора, да получат консултация по важни въпроси, свързани с отглеждането на децата и отношенията в семейството.
Голяма част от тези хора нямаше да посетят такъв специалист, дори и да имат необходимост. Така улеснихме достъпа им до полезна информация и поставихме началото и на обществен, и на личен (надяваме се) разговор по темата, който има потенциала да промени доста нагласи и закостенели схващания.
Майчинство и лично счетоводство
По същия начин разговорите ни с експерт счетоводителя Камелия Калайджиева ще дадат възможност на много жени, които излизат по майчинство, да се запознаят с необходимите документи и процедури. На достъпен език събеседникът ни разказа за всички важни моменти, свързани с личното счетоводство, осигуряването и получаването на обезщетения и отпуски. Това е още един начин, по който видео подкастът успява да даде полезни отговори на много въпроси, които родителите си задават.
Сън и стрес
В интервюто с фитнес треньора и експерт по хранене Лазар Радков също дадохме полезна информация на какво да обърнем внимание, за да се по-здрави физически и психически.
Отзиви
Най-хубавото от всичко е, че видео поредицата ни “Да оцелееш като родител” ни даде възможност да представим експерти в различни сфери на по-широк кръг хора. Епизодите станаха предмет на много разговори и обсъждания и получихме изключително и само положителна обратна връзка:
“Наистина е страхотна професорката! Гледа се на един дъх, браво!”
“Изгледах ги онзи ден накуп. Супер интересно ми беше. Би ми било интересно и да си спретнем една дискусия. А проф. Карамихова разказва толкова увлекателно... дано да има още епизоди, просто прекрасен събеседник.”
“Поздравявам ви, дами! Страхотно! Ще следя с интерес и останалите теми и гости! Успех!”
“Много интересна тема и събеседник. Очаквам останалите теми с нетърпение.”
Това са само малка част от положителните коментари, които получихме за подкаста. Това означава едно – че хората имат нужда от такъв тип говорене по теми, които ги вълнуват. И се радваме, че интересът е голям, защото това показва, че от работата ни в тази посока има смисъл. Видеата имат над 10 000 гледания от пускането на първото на 20 май до днес.
Продължаваме
В момента селектираме нови теми и гости, с които бихме могли да срещнем публиката. Всеки, който има желание, може да ни пише с предложение за събеседник или въпрос за обсъждане.
Дотогава оставаме с благодарност за възможността да се срещнем с публиката ни по нов начин, да развием самостоятелно и независимо нов елемент в нашата работа, а именно видео подкаста, и да разговаряме с такива интересни и ерудирани събеседници.
“Да оцелееш като родител” продължава с още важни и полезни теми, за които ще ви държим в течение.
Проектът е финансиран по програма „Кризата като възможност" на Столична община, администрирана от Асоциация за развитие на София.