Раждане

5 въпроса и отговора за водното раждане

4 декември 2022

Що е то водно раждане и има ли почва у нас? Съжаляваме, не успяхме да се удържим да не използваме този не много оригинален каламбур. Но не ни обръщайте внимание на нас. Събрали сме се да си поговорим за водното раждане. Или по-скоро да чуем какво имат да ни кажат специалистите от акушерска практика "Зебра", при които то е част от възможностите за раждане на всяка нискорискова бременна.

Вижте какво разказват акушерките от "Зебра" и идете да им видите ваната - жестока е! Можете да го направите на 17 декември от 10:30 в МБАЛ "Света София". Повече подробности има в събитието във Фейсбук.


"Олеле, ако не поканя жената във ваната, не бих знаела изобщо какво да я правя!", възкликна шеговито Ребека, акушерка от родилния център към Royal Preston Hospital в Англия, когато преди шест години ѝ казахме, че у нас ползваме вани за раждане доста рядко.

В болницата, в която работи Ребека, винаги идва момент, когато жените, избрали акушерското звено (alongside midwifery unit), могат да се отпуснат във ваната за раждане и да облекчат усещанията. Или пък да останат до края и да родят бебето си там.

За тези шест години от разговора с Ребека водното раждане, асистирано от акушерки, стана точно толкова ежедневно преживяване и при нас.

За жените, избрали да раждат в нашето акушерско звено, потапянето във ваната и раждането в нея е част от стандартния ритъм, с който преминаваме през процеса. Акушер-гинеколозите, педиатрите и анестезиолозите в болницата познават добре ползите и безопасността на този метод за обезболяване и раждане и насърчават употребата му свободно за всички жени, които имат интерес.

Разбира се, потапянето във вода и раждането във вана не е задължително условие за раждане при нас. Жените често имат нагласи към начина, по който си представят комфорта, и ние се съобразяваме с това. Просто винаги имаме достъпна и лесна за организиране вратичка, ако усещанията са по-интензивни от очакваното. 

Когато започнахме да предлагаме водно раждане във фиксираната вана и надуваемия басейн за раждане, огледахме какво казва науката за този подход.

Важно ни беше да чуем не само професионалния опит на колегите от другите акушерски звена в чужбина, но и твърдите факти. Проучванията показват едно: раждане във вода е също толкова безопасно за нискорисковите бременни, както и раждането извън вода. То не увеличава рисковете за бебето и майката. Най-правдиво би било да кажем, че водното раждане не е по-добър или по-лош избор. То е просто още един начин, който се предлага като нормален, безопасен и работещ начин за раждане.

Като всяко по-малко познато нещо у нас има много неразбиране за водното раждане и неговия механизъм на облекчаване на раждащите жени. Затова сме събрали най-често срещаните въпроси, които чуваме в практиката си по време на консултации със семейства, обмислящи използването на вана.

1. Има ли смисъл да опитвам водата? Тя все пак не дава облекчението на епидуралната.

Има, да. Потапянето във вода обикновено е съпроводено с "Ааааах!" като сигнал за дългоочаквано удоволствие от раждащите жени. Ако ваната не ви харесва и все пак искате да получите обезболяване с медикамент, можете винаги да излезете и да обсъдите следващото ниво в стълбичката към мечтаната отмора. Но да започнете с най-ниско инвазивния начин за намаляване на болката е винаги разумно решение.

2. Не обичам да се мокря, не мога да плувам и най-вероятно няма да ми хареса.

Добре! Раждането не прилича много на почивка на море или в спа курорт (за съжаление!), така че няма да ви се налага да плувате, нито да понасяте висока температура като в джакузи. Можете да изберете да опитате, няма да ви струва нищо освен риска да ви попием с хавлия, ако решите да излезете от ваната. Тя е там и просто ще я изпразним и дезинфекцираме след вас. Ще направите това, което ви помага.

3. Раждането във вода не е ли опасно за бебето?

Раждането във вода е също толкова безопасно за нискорисковите жени и техните бебета, колкото и раждането на суша. Това означава, че използването на ваната не увеличава рисковете за вашето бебе - те са същите, както и при другия вид нормално раждане. Бебетата биват извадени от акушерката почти мигновено след раждането на повърхността и поставени във вашите обятия. Едва тогава, при досега с въздуха и в ръцете на майката, се задейства инстинктът им за дишане и започва адаптацията.

4. Аз нискорискова ли съм и мога ли да ползвам ваната?

Има много фактори, които ви определят като бременна жена в нисък риск, очакваща здраво бебе. За да знаем дали можете да ползвате ваната, предварително ще сме разгледали пълната ви медицинска история, протичането на бременността и конкретните показатели на вашето тяло и вашето бебе по време на раждане. Изглеждат като много елементи, но всъщност преценката се прави бързо и навреме. В повечето случаи в нашата практика жените нямат противопоказания и ваната е достъпна за почти всяка от тях.

5. Мога ли да видя как изглежда ваната и да поговоря с екипа за притесненията си?

Разбира се. Заповядайте на организираната от нас среща по тази тема на 17 декември. Ще поговорим подробно за водното раждане, ще ви поканим в отделението ни и, ако никой не ползва ваната тогава, ще ви покажем къде се случва празничната магия с коледните лампички и приятни аромати.

На снимката горе: Виолета Найденова по време на раждане с акушерска практика "Зебра", фотограф: Мирослава Филипова

Стани автор в Майко Мила

В Майко Мила сме отворени за нови гласове, искащи да разкажат своята история. Винаги сме на линия, ако имате желание да ни изпратите текст, с който да се забавляваме или да научим нещо полезно, или да ни споделите нещо важно. Пишете ни на editorial@maikomila.bg.
ИЗПРАТИ НИ МАТЕРИАЛ
Споделете статията
made by cog + weband
cross