Жените могат всичко

Майки на корта

8 юли 2022

Довчера най-сладката гледка на “Уимбълдън” беше Татяна Мария и нейното семейство. 34-годишната германка стигна полуфинал в Лондон, първи за нея въобще от турнир от Големия шлем. Да, тя го загуби от Онс Жабер, но и това не е чак толкова страшно - двете са много добри приятелки, излизат, правят си барбекю заедно и Жабер си играе всеки ден с децата ѝ. “Да си го кажем направо - тя е част от семейството”, обясни Мария. 

Всъщност Мария се върна на корта преди година. Паузата от тениса беше заради раждането на втората ѝ дъщеря Сесилия. Първата - Шарлот - ѝ взе интервю само преди дни. “Да си на полуфинал, след като си родила две деца. Това е изключително”, призна Жабер.

Преди години да родиш и да играеш професионално спорт беше просто невъзможно. А изключенията (Маргарет Корт и Ивон Гулагонг) само потвърждаваха правилото. Нормалният свят обаче се променя, а заедно с него се променя не само разбирането, а и познанието. Жените получават много повече подкрепа, а специалистите знаят какво да правят с телата им след раждането. Съответно - все повече жени се завръщат към спорта, след като са родили. 

Татяна Мария

Мария роди Шарлот през декември 2013 г. и се върна към тениса само четири месеца по-късно. С малката Сесилия паузата беше с подобна дължина, но завръщането - доста по-трудно. Преди серията на “Уимбълдън” тя не беше печелила на голям турнир от US Open през 2018 г. 

“Всеки ден водя Шарлот на уроци по тенис. И това е важно, защото е част от ролята ми на майка. Да съм майка на две деца е най-важната част от живота ми. И нищо няма да го промени. Да, играх полуфинал на “Уимбълдън” и това е лудост. Но това не променя факта, че съм майка. Играя тенис, после отивам при децата и правим това, което правим всеки ден. Ще сменя памперса, както винаги. Всичко е нормално и се опитвам да остане така“, казва тя. Но и на “Умбълдън” вече е по-лесно, когато си майка. От 2018 г. насам турнирът разполага с екипи, които се грижат за децата на участниците. 

И Цвети Пиронкова е в списъка с майки

Списъкът с майки в тениса включва още Серина Уилямс, Ким Клайстерс и, разбира се, Цветана Пиронкова. Не сте забравили как ѝ стискахме палци преди две години на US Open, нали? И тя игра точно срещу Серина. 

“От България - майката на Александър - Цветана Пиронкова. От Палм Бийч Гардънс - шесткратната шампионка и майка на Олимпия - Серина Уилямс.” Така бяха представени те преди мача помежду им. 

Уилямс роди през септември 2017 г. дъщеря си Алексис Олимпия. Имаше обаче усложнения и изкара първите шест седмици на легло. Всъщност тя беше бременна в осмата седмица, когато спечели 23-ата си титла от Големия шлем - Australian Open. После игра още четири финала, но не успя да стигне до рекордната 24-ата. Все пак през 2020 г. взе първата си титла след майчинството и стана първата жена с поне една титла в четири различни десетилетия.

 Серина Уилямс и Олимпия

Ким Клайстерс също има титли от Големия шлем - четири. Три от тях при това са след като роди първото си дете - Джейда - през 2007 г. Две години по-късно спечели US Open, през 2010 г. отново, а през 2011-а взе и Australian Open. Така тя стана първата майка номер едно в световната ранглиста. С трите си титли тя изравни и рекорда на Маргарет Корт (която има и недостижимите 24 титли от Големия шлем). Иначе Корт има финал в Големия шлем през 1975 г. вече като майка на две деца. През 1976 г. идва и трето дете, а година по-късно и четвърто. И австралийката спира с тениса.

Клайстерс се отказа отново през 2012 г. и се върна към тениса през 2020 г. При това вече с три деца (освен Джейда със съпруга си Брайън Линч имат и двама сина - Джак и Блейк). Пандемията обаче сложи прът в колелото на плановете ѝ.

Ким Клайстерс и Джейда

“Това, че съм майка не печели мачовете”

Разбира се, бащите на корта са в пъти повече от майките. Но промяната е задвижена и няма да спре. “Когато бях на 17, си мислех, че на 27 ще ми е писнало и ще съм спряла с тениса. И че ако стана майка, ще спра да играя. Е, оказа се, че нещата се променят. Сега съм част от бригадата на майките, които играят”, казва Азаренка. 

Именно благодарение и на нейните усилия тенисистките, които се връщат след майчинство, получат по-добри условия при жребиите в различните турнири. Точно тя е и причината големите турнири да осигуряват почасова безплатна грижа за децата на играещите. Макар че от тях се възползват и тенис играчи като Роджър Федерер (с двете си двойки близнаци) и Новак Джокович (“само” с две деца).

“Това, че съм майка не печели мачовете на корта. Трябва да съм тенис играч, за да спечеля. А и защо ме питат какво е да си майка? Аз съм майка на Лео, не на този, който пита. Аз съм и други неща, които хората не знаят. Добре е да не слагаме всичко и всички в кутийки”, добавя Азаренка. 

Има и друга промяна - в миналото много от спонсорските договори отпадаха при бременност. Серина Уилямс промени това. После KPMG обяви, че ще уважи договора си с бременната голф звезда Стейси Люис. Голфът всъщност е по-напред от тениса в грижата за децата - такава се предлага още от 1993 г. 

За финал

Вариантите за бъдещето на тези деца, които растат по кортовете покрай родителите си, са безброй. Има някаква вероятност след 15 години тези деца на майки шампионки да започнат да вдигат и собствени трофеи. Но само един професионален тенисист знае през какъв ад от тренировки и пътувания минаваш, за да успееш. И (почти) винаги с родителски "тормоз". И сигурно затова няма много примери за успешни семейни династии в тениса (изключвайки мама Джуди Мъри и децата Анди и Джейми, които имат общо 10 титли от Големия шлем, и семейство Малееви). Човек би си помислил, че децата на Щефи Граф и Андре Агаси би трябвало да разцепват мрака. Но явно двамата големи шампиони въобще не са имали амбиции в тази посока. Както те казват: “Това е странен спорт и ние си взехме дозата”. 

Петър Хераков

Редактор в Майко Мила

всички статии на автора
Споделете статията
made by cog + weband
cross