Много е хубаво, че лятото кажи-речи е тук. Но то освен слънчеви поляни, морета и забавления, предлага и по някой и друг кърлеж. Така че преди да се разпръснем по разни вълнуващи пътешествия, нека да видим какво ни съветва д-р Бояна Петкова по отношение на кърлежите - как да ги отстраним правилно, как да се изследваме за Лаймска болест и какво лечение се прилага, ако е необходимо.
Публикуваме с нейно разрешение съветите ѝ от страницата ѝ “Да растем здрави”.
Настъпи отново сезонът на полянките, разходките и... кърлежите.
Да си припомним как е правилно да постъпите в случай на ухапване от кърлеж:
1. Не задушавайте кърлежа с олио.
Опитайте да го извадите с обикновена пинсета или специална пинсета за кърлежи с рязко издърпване нагоре, без въртене.
Кърлежът не е спешно състояние, не е нужно посещение в спешното за отстраняването му. Не се нуждаете от имунизация срещу тетанус.
В това видео можете да видите как правилно да отстраните кърлеж с обикновена пинсета:
2. Не е необходимо да носите извадения кърлеж за изследване за Лаймска болест (борелиоза, причинена от бактерията Borrelia burgdorferi)
Има риск изследването да е фалшиво отрицателно - тоест кърлежът да е заразен, но изследването да не покаже.
3. 30 до 45 дни след инцидента изследвайте igM и IgG антитела и Western blot за Borrelia burgdorferi.
Добре е положителен резултат да се потвърди от референтната лаборатория в Центъра по заразни и паразитни болести.
В НЦЗПБ не вземат венозна кръв на деца. Трябва да занесете две епруветки с венозна кръв сутрин до 10:30 часа, взети същия ден в друга лаборатория.
4. Ако изследването за IgM антитела е положително, това означава, че имате новопридобита инфекция с Borrelia burgdorferi.
За да избегнете разгръщането на Лаймска болест, трябва да проведете антибиотично лечение в достатъчно високи дози и продължителност.
Често срещана грешка е изписването на антибиотик в ниска доза с недостатъчна продължителност. Обърнете внимание, че повечето антибиотици трябва да се приемат за срок от 21 дни, а не обичайните 7 до 14.
Не забравяйте по време на антибиотичното лечение и 3 месеца след приключването му да приемате пробиотик с високо микробно число и достатъчно бактериални щамове.
5. Изключително важно е ДА НЕ ПРОВЕЖДАТЕ ПРОФИЛАКТИКА С ДОКСИЦИКЛИН (или Зинат при деца).
Това е порочна практика, отречена от професионалните организации и дружествата по инфекциозни болести в световен мащаб, която може да доведе до развитието на "серонегативна" Лаймска болест - тоест активно заболяване без доказуеми антитела.
Пожелавам ви прекрасно лято! Пазете се от слънцето... и кърлежи.