Учените твърдят, че са открили най-ефективния начин, по който човек може да обезвреди, разбирайте - успокои, плачещо бебе и да запази здравия си разум.
Няма да ви се получи, ако вземете бебето на ръце и седнете с него – така се установява в ново изследване. Защото в такива ситуации пулсът на бебето се покачва още повече и обикновено става още по-кисело.
Затова учените съветват: вземете ги тези бебета на ръце и ги разходете.
Да, просто походете с тях напред-назад из стаята. Тази стратегия, казват учените, обикновено забавя пулса, съответно детето се успокоява и след това - да даде Господ - заспива.
По време на проучването станало ясно, че само след 5 минути разхождане насам-натам, почти половината майки, взели участие в експеримента, са успели да приспят плачещите си бебета.
Сега, всички знаем, че да приспиш бебе на ръце не е нещо невиждано.
Как обаче, да го сложим в креватчето му, без да се взриви отново? Ето това е въпросът, не “да бъдеш или да не бъдеш”.
Учените имат стратегия и тук. Затова са учени - защото имат отговорите, които ние нямаме! Та, според тях децата се будят, когато главите им се наклонят дори леко надолу в момента на поставяне в леглото. Най-голям успех при приспиване и опазване на детето заспало имали тези родители, които освен че ги разхождали, оставали с децата на ръце още 5 минути след заспиването им.
Значи да преговорим: ходиш, ходиш, ходиш - 5 минути, и след това седиш, седиш, седиш със заспало бебе на ръце - още 5 минути. Оставяш го в креватчето и “почваш да бегаш, бате”.
Всъщност от 13 ревящи и след това успокоени и приспани бебета, участвали в експеримента, 9 не се събуждат и след като се сложени в леглото.
Две кратки инструкции от учените:
- бебето се притиска плътно до тялото, придържайки главата му;
- петминутната разходка трябва да е на равно и чисто място, с постоянно темпо, по възможност без резки движения и спирания.
Ами това е. Просто било. Явно тези от нас, които не са имали особен успех с приспиването на ревящите си бебета, не са знаели как точно да ходят и да седят правилно. Благодарим на науката!