И аз съм човек

И за акнето има решение

19 май 2021

Имали ли сте някога пъпки? Ама така, не една-две, почти невидими с просто око, а положението буквално да е „пъпки обсипят свода небесен“?

Е, ние, в Майко Мила, не сме имали такова нещо. Имали сме много неща – бронхит, въшки и, както викаше Пипи, дори ваканция сме имали, но пъпки, особено в изобилие, никога. Сега, като се замислим, дори не сме сигурни имаше ли акне едно време, когато ние бяхме ученички? Да не би демокрацията да донесе акнето сред жените в България? 

Шегуваме се, разбира се – акне и проблемна кожа сигурно е имало и по времето на Клеопатра, но ние не го знаем, само защото фотоапаратът още не е бил изобретен – имало е само магарешко мляко и черен каял, за да си мажат очите и да разсейват хората от пъпчивата си кожа.

Това, което аз помня от ранните ми тийнейджърски години, е, че имаше един вид крем и всеки се мажеше с него – с пъпки, без пъпки, със суха или мазна кожа, решението беше едно. А когато все пак избиеше пъпка, въпреки тези грандиозни грижи – ами, стискахме ги. 

Аз помня една заръка от майка ми и тя гласеше: „Никога не се стискат пъпки над горната устна“. Не че някога съм я спазвала, но имах едно наум, че може да си причиня по-голям проблем и с това си и останах – други разправии с кожата на лицето нямах. 

Как да се справим с акнето - препоръки от изпатили

Други обаче се оказва, че не са имали този късмет, и тъй като ни се искаше да обсъдим темата, но нямаме никакви знания и опит по нея, се обърнахме към хилядите прекрасни жени в нашата група „Положението е Майко Мила“. 

Кажете, попитахме ги, запознавали ли сте се някога с акнето отблизо и как се е развила връзката ви? Кое ви е спасило от него, ако въобще сте успели да се отървете, и какво никога не ви е помагало? 

Ние пък, в отговор, ще публикуваме препоръките на дерматолози от българската компания за дерматологична козметика biotrade, за да направим нещо полезно за всички вас, които имате проблемна кожа. 

Много от прекрасните жени любезно откликнаха на молбата ни и така разбрахме следните неща:

  • Акнето не е запазена марка на младостта и, колкото и да е странно, клетвата на гадната пъпка може да ви застигне и в по-напреднала възраст;
  • Хранителният режим понякога повлиява добре проблемите с кожата, а емпиричните данни показват, че при някои хора спирането на захарта, какаото и продуктите с кравешки протеин е помогнало много, при други обаче ефектът е бил нулев;
  • Хранителни непоносимости, особено към глутен, често стоят в основата на проблемната кожа. Връзката между двете се доказва с кръвен тест;
  • Причините за появата на акнето най-често са хормонални и каквито и режими да се спазват, ако хормоните не бъдат вкарани в ред, ефект няма;
  • Антибиотик често решава проблема дългосрочно;
  • При някои хора е свързано със стрес и смяна на местоживеенето – от един град в друг;
  • Маските в последната година допринасят за поява на акне;
  • Бременността е светъл период, по време на който акнето при много жени магически изчезва;
  • Козметичните процедури често са просто начин да си изхарчите парите;
  • Слънцезащитата много помага и то не само срещу пъпки и проблемна кожа;
  • Комбинация от определени етерични масла от висок терапевтичен клас оказват положително въздействие, като сред тях най-известното е маслото от чаено дърво;
  • А понякога най-простата и лека грижа – топла вода и щадящ продукт за измиване, без агресивни съставки, освобождават кожата от акне
  • Салициловият спирт – безценен помощник на хората с проблемна кожа.

Както сами виждате, препоръките са разнородни и във всякакви посоки – не яж захар, яж захар, не се мажи, мажи се… Въобще, всеки човек с акне носи със себе си и собствен опит за премахването му. 

Това, около което всички се обединяват, е, че е препоръчително проблемът да бъде диагностициран и проследен от дерматолог. И тъй като ние имаме пряк достъп до специалистите от biotrade, разработили различни серии продукти за всякакви проблеми с кожата, се допитахме до тях – защо се появява акнето, как да го контролираме и какво е необходимо, за да се отървем от него?

Ето и какво ни отговориха те:

Препоръки от специалисти

Уви, истината е, че акнето е едно от най-често срещаните кожни заболявания и засяга около 85% от населението на земята в юношеска възраст. Но това вече не е запазена територия само за тийнейджърите, а и за хора, предимно жени, на възраст между 20 и 40 години. Причините за акне при възрастни (или така нареченото „adult acne“) са  хормоните, стресът и качеството на живот, който водим. За щастие, акнето е заболяване, което се лекува, независимо кога се е появило в живота и на лицето ви, но изисква търпение и грижа. И чести и търпеливи срещи с дерматолог.

Какво бихме посъветвали всеки, който сега се сблъсква с акнето или вече се бори с неговите последици:

Погрижете се за кожата си – вашата или на подопечните ви, още при първите признаци на акне

Засилено омазняване, поява на бели и черни точки, единични възпалени пъпки. Неглижирането на тези първи прояви може да доведе до по-късни усложнения на състоянието, които неминуемо оставят белези и петна, след като премине възпалението.

Придържайте се към лесна и проста рутина в грижата за кожата си

Модерните в момента 8 или 10-стъпкови козметични режими, включващи маски, серуми, олиа и масла, кремове, хидратанти и какво ли още не, не са подходящи за акнеична кожа. Вероятността така възпалението да стане трудно за овладяване е голяма, защото комбинирането на много продукти с различни активни съставки води до непредвидими реакции и ефекти помежду им върху кожата ви. 

Ние винаги препоръчваме три задължителни стъпки, които са лесни за следване и гарантират добри резултати:
1. измиване
2. активна грижа
3. хидратация + слънцезащита. 

Акнеичната кожа трябва да бъде внимателно обгрижвана, като се избягват честите смени на продукти и се дава време на тези, които сте избрали, да подействат и да дадат резултати в дългосрочен план.

Избягвайте козметика, която може да влоши състоянието на кожата

Съветът ни е да подбирате козметика, която е предназначена за мазна и акнеична кожа и изрично посочва, че е некомедогенна и без съдържание на масла. 

Акнето се характеризира с 4 основни фактора – прекомерно омазняване, свръхпроизводство на кератиноцити и запушване на космено-мастния канал, бактериална инфекция и възпаление. 

Продуктите за активна грижа, на които ще се спрете, трябва да имат комплексно действие – да намаляват омазняването, да успокояват възпалението и да унищожават бактерията Propionibacterium acnes. Такива са активните продукти от серията Acne Out, които повлияват и 4-те фактора на заболяването, без да предизвикват негативни реакции, като например увеличена чувствителност на кожата към светлина или зачервяване и пресушаване. 

Активният крем Acne Out може да бъде използван само върху пъпките или върху цялото лице в зависимост от тежестта на акнето, а освен това можете да наблюдавате видими резултати още в първите 7 дни от употребата му.

Дори и мазната кожа има нужда от хидратация

Често хората, които имат акне и мазна кожа отхвърлят хидратацията като напълно излишна стъпка в ежедневната си грижа.

Истината е, че повечето лекарствени или козметични терапии (т.нар. активна грижа) против акне водят до пресушаване на кожата. Какъв е нейният незабавен отговор – да компенсира водно-липидния си баланс със засилено производство на себум. Затова редовната хидратация е един от задължителните съвети, които даваме по време на консултации на нашите клиенти.

Качеството на живот има значение

Въпреки че няма категорични доказателства за това дали въглехидратите или млякото влошават акнето, за всички ни е ясно, че балансираният хранителен режим играе ключова роля в състоянието на кожата и здравето на тялото изобщо.

Ето защо съветът ни е да избягвате бързите въглехидрати, обезмаслените млечни продукти (точно те са тези, които са най-често обвинявани за лошото състояние на кожата) и да наблегнете на зеленчуци, сурови ядки и качествени меса и риби. Наблюдавайте реакциите на кожата си към дадена храна и ако забележите негативна промяна, не се колебайте да я изключите от менюто си. 

Слънцето не е приятел на кожата с акне

Често през лятото акнето се подобрява или поне така ни се струва. Истината е, че под влияние на UV лъчите кожата се удебелява, омазняването и хиперкератинизацията се засилват и крайният резултат през есента е още повече пъпки и петна.

Предпазвайте лицето си от UVA и UVB лъчите със слънцезащитен крем с фактор минимум SPF30 и така ще избегнете хиперпигментните петна и обратния ефект на лятното безгрижие.

Ако имате нужда от индивидуален съвет, не се колебайте да се свържете със специалистите ни в чата на biotrade.bg, колкото и незначителен да ви се струва вашият проблем. Те ще ви подкрепят с правилния съвет и ще ви насочат към точния избор на продукти в грижата за здравето и красотата на кожата ви. Вярваме, че правилното отношение и навременната грижа винаги се отплащат с ефикасност и очаквани резултати.

Стани автор в Майко Мила

В Майко Мила сме отворени за нови гласове, искащи да разкажат своята история. Винаги сме на линия, ако имате желание да ни изпратите текст, с който да се забавляваме или да научим нещо полезно, или да ни споделите нещо важно. Пишете ни на editorial@maikomila.bg.
ИЗПРАТИ НИ МАТЕРИАЛ
Споделете статията
made by cog + weband
cross