Неминуемо е - в следващите дни ще бъдем подложени на нетолкова желано медийно наводнение от изявления по повод 150-ата годишнина от обесването на Васил Левски. Разбира се, вниманието ще бъде насочено към политици, които се кичат, че продължават борбата за изпълняване на заветите на Апостола на свободата. Само че ние знаем, че рецитирането на добре написани фрази, не води до нищо. "Дела трябват, а не думи", е казал Васил Левски. И вие може да направите точно това - да посетите с децата музей, за да им покажете неща извън мита за Левски.
Два софийски музея предлагат специални експозиции, посветени на годишнината. Едната е само в събота и неделя (18 и 19 февруари) в Националния военноисторически музей, който се намира на улица „Черковна“. В този музей се съхраняват най-много автентични негови лични вещи.
Част от експозиционното пространство е трансформирано за нестандартно показване на някои неща. Инициативата се казва „Пътят към Левски“. От думите, записани в неговите писма, летописът на живота му и историята на съхранените вещи, се стига до витрината с косите, съхранени от майка му, кръстчето, подарено от вуйчо му, тасчето за вода и личния му револвер.
Освен това музеят има специална изненада за децата. Те могат да се включат в играта „Тайна поща“, в която дешифрират скрити съобщения. Първите 100 деца, които открият посланието на Левски, ще получат награда.
Музеят работи от 10 до 18 часа, като касата приключва работа в 17 часа. Входът за постоянната хронологична и външна експозиция е свободен на 18-ти и 19 февруари.

Паметта е темата на втората изложба за Васил Левски
Втората изложба е на Регионалния исторически музей София. Експозицията ще е в Галерийното пространство „Триъгълна кула на Сердика” на бул. „Княгина Мария Луиза” 16. Тя се провежда от 16 февруари до 21 май, като входът е свободен.
Единият акцент в изложбата е дейността на Васил Левски по изграждане на мрежата от революционни комитети в София и близките околности. Сред най-ценните експонати в нея е дневникът на Хаджи Боне Петров - един от най-близките на Левски в София. Освен това може да се види пълномощно за работа на частните революционни комитети в страната. Както и лични вещи на сподвижници на Левски.
Темата за паметта също е сериозно застъпена. Тя е предадена чрез произведения на изобразителното изкуство, печатни творби, пощенски марки и карти, проекти и образци на монети и банкноти с лика на Левски или изображения на посветени на него паметни места. На 17 февруари от 11:00 часа сред изложбата ще бъде валидирана и пощенска марка.
И в тази изложба има нещо, което ще се хареса повече на децата - интерактивна маса. На нея могат да се разгледат архивни фотографии и документи, както и страници от личното тефтерче на Левски, в което той споменава София и Софийско.