Раждане

Бебетата с майките - ще дойде ли най-сетне време за това и у нас?

19 януари 2023

Новородените бебета не бива да бъдат разделяни от майките си, ако това не се налага по сериозни медицински причини. Акушерката Илона Нешкова от акушерска практика "Зебра" обяснява защо няма причина здраво новородено бебе да не е с майка си от мига на раждането и по време на целия престой в болницата.

Повдигаме темата, защото по случая с разменените в Шейново бебета се изговори много и малко се каза по същество. Направи се всичко възможно, за да се влоши още ситуацията на майките на двете деца с нелепи коментари и репортажи. В последните дни мнозина се оглеждат свирепо и в евентуалните обезщетения, които семействата биха могли да получат. (Сякаш съществува обезщетение на този свят, компенсиращо ужаса да се грижиш с най-голямата си любов и внимание за новородено, което смяташ за свое, и после да ти кажат "Грешка" и да ти го изтръгнат от ръцете.)

Но в цялото това говорене почти никой не изведе като акцент една от основните причини подобни инциденти да се случват, и то не за първи път. Това е нереформираната родилна грижа в България, която не просто не е стъпила в 21 век, а в някои моменти и на някои места изобщо не знае къде са намира, камо ли кой век е.


Случаят с разменените бебета

При едно от изказванията си по повод случая с разменените бебета директорът на болница „Шейново“ д-р Румен Велев каза: “Смятаме да въведем всякакви практики, които дават възможност майките и децата да бъдат по-дълго време заедно, защото това е най-сигурният начин да не настъпва някаква размяна. Максимално дълго време да бъдат при майките децата, при раждането да става първото закърмване, да въведем тези модерни техники кожа-в-кожа, все по-голямо присъствие на бащи, както при раждането, така и при цезаровото сечение, защото когато присъства цялото семейство при раждането, възможността за такава грешка е наистина сведена до нула.“ 

Бебета и майки заедно

Практиката бебетата да не се разделят от майките си за целия болничен престой е била въведена в САЩ по времето на Втората световна война. Причините са били многобройни, но можем да споменем недостига на медицински персонал и епидемиите от инфекции в детските стаи в болниците. С годините лекарите започнали да виждат все повече ползи от практиката, да я развиват и препоръчват.

В 2023 г. в развитите страни няма болници, които да не предлагат този начин на обгрижване на родилките и новородените деца, и все по-трудно се откриват лечебни заведения, които да дават възможност на майките да си почиват, като оставят бебетата си в детска стая, където да се грижат за тях. Затова е осигурена възможност жените да бъдат настанявани в отделни стаи и с тях да има придружител, най-често техният партньор, който да им помага.

Всички грижи за бебетата се извършват до леглото на майката – прегледите от лекар, всекидневните измервания, манипулации и консултации. Вече отдавна са доказани ползите от практиката на неразделяне, които са еднакво важни и за бебетата, и за майките. Ще изброя само някои от тях. 

За бебетата:

  • по-добър сън;
  • по-стабилна телесна температура;
  • по-спокойни са и плачат по-малко;
  • по-стабилни нива на кръвната захар;
  • кърменето започва по-рано, продължава по-дълго и е по-лесно;
  • по-ниски нива на стрес хормоните;
  • бебетата се населват с нормалната бактериална флора от майките и избягват контакта с патогенните бактерии на болницата.

За майките:

  • по-добър сън;
  • по-добро самочувствие за справяне с обгрижването на бебето; 
  • възможност по-бързо да започнат да различават различните сигнали на бебето (кога е гладно, стресирано, кога има нужда от сън или спокойно време);
  • възможност по-скоро да започнат да различават различните сигнали на бебето за глад (неспокойство, отваряне на устата, сукане на езичето и ръцете);
  • по-успешно кърмене;
  • по-малко плач и стрес от страна на бебето (те обичат да са до майка си);
  • по-малко случаи на следродилна депресия;
  • родителите са по-отпочинали и спокойни;
  • възможност за контакт кожа-в-кожа.

Централизираното vs. децентрализирано отглеждане на новородените

У нас все още много често се практикува централизираното отглеждане на новородените. Това означава, че грижите за бебетата се полагат от акушерките в детско отделение, а майките имат възможност на равни интервали от време да ги вземат, за да ги хранят.

Децентрализираното отглеждане все още е в зората на въвеждането си, макар много болници да твърдят, че то е норма и дори задължително за техните пациенти. Въпреки възможността бебетата да прекарват повече време с майките си, сутрин и вечер те биват вземани в детско отделение. Там се прави хигиенен тоалет (бебето се къпе и преоблича) от дежурните акушерки, след което, в зависимост от реда в конкретната болница, бебето се връща при майка си или остава да прекара нощта отделено от нея. След сутрешен хигиенен тоалет и всекидневния преглед от педиатър бебето се връща при майката.

Независимо каква точно е практиката в болницата, бебетата задължително се отделят от майките ПОНЕ един път сутрин за прегледа от лекар или по-често два пъти в денонощието за обгрижването им от акушерките. Това несъмнено създава много повече предпоставки както за нещастни случаи като в Шейново, така и за излагането на бебетата на вътреболнични инфекции, водещи до много честата употреба на антибиотици в нашите неонатологични отделения и по-дългия болничен престой. 

Откъде може да се започне с разплитането на този така сложно завързан възел 

Би било безсмислено да се опитваме да решаваме проблем като този на парче. Трябва да се започне с поставянето на майката и бебето в центъра и около тях да започне да се изгражда напълно нова система на грижа, като се възползваме от вече постигнатите добри възможности и практики. 

  • Подготовката за посрещането на бебето трябва да започва по време на бременността, а защо не и преди това. Жените и техните партньори трябва да бъдат обучавани от акушерките в женската си консултация за раждането и първите дни с бебето. От една страна, това ще ги подготвя за предстоящото, а от друга - ще им помага те самите да пожелаят този различен модел на грижа. Съвременна подготовка за кърменето, за първи грижи за бебето, за грижи за себе си. Родителите ще могат да започват да се грижат за бебето веднага след раждането му и да си тръгват от болницата със самочувствието на справящи се с това предизвикателство. 
  • Осигуряване на възможност на партньорите да присъстват на раждането, а след това и в дните след раждането, в болницата. Само така жените биха имали възможност да се грижат за бебето, докато се възстановяват от раждането. 
  • Полагане на системни усилия за намаляването на нивата на цезарово сечение у нас. Все още сме на едно от първите места в Европа и изобщо в света в това отношение. Бързото възстановяване на майките е от ключово значение за способността им да се грижат за децата си. 
  • Осъвременяване на обучението на акушерките и лекарите по отношение на следродилната грижа, кърменето и грижите за бебето. Акушерките да се освободят от задължението да къпят, преобличат и хранят накуп всички бебета в отделението и да се фокусират върху подкрепата на родителите за справянето с тези свои задължения. 
  • Осигуряване на по-добри условия за изпълнение на служебните задължения на лекарите и акушерките, така че подобна промяна да не доведе до преумора и недоволство сред тях. 

Разговорът, който отсъстваше

Тази част от разговора около случая с разменените бебета почти напълно отсъстваше. А това е ключов елемент, който би могъл да доведе както до минимизирането на опасността от подобни нелепи грешки, така и до подобряването на преживяванията на семействата около раждането на децата им, до облекчаване на работата на медицинските специалисти и до довеждането на България в 21 век по още един от елементите на майчиното здравеопазване. 

Стани автор в Майко Мила

В Майко Мила сме отворени за нови гласове, искащи да разкажат своята история. Винаги сме на линия, ако имате желание да ни изпратите текст, с който да се забавляваме или да научим нещо полезно, или да ни споделите нещо важно. Пишете ни на editorial@maikomila.bg.
ИЗПРАТИ НИ МАТЕРИАЛ
Споделете статията
made by cog + weband
cross