Повече работа за по-малко време. Повече дни за почивка. По-доволни служители. Към това се стреми бизнесът по света, пише Bored Panda, разказвайки за един приятен за служителите на Майкрософт – Япония експеримент.
Той се е провел наскоро и целта му била да тества 4-дневна работна седмица за всички служители. На близо 2300 души били дадени пет свободни петъка, без да им се намаляват заплатите и отпуските. Експериментът се оказал изключително успешен с близо 40% подобрена продуктивност на труда и огромно служителско одобрение (92,1% от хората казали, че харесват по-кратката седмица).
“Работи по-малко време, почивай добре и учи много. Важно е да си в среда, която ти позволява да следваш житейските си цели и да имаш по-голям принос към работата си. Искам служителите ни да помислят и да пробват как може да се постигат същите резултати с 20% по-малко работно време”, казва президентът на Майкрософт – Япония и изпълнителен директор на компанията Такуя Хирано.
5-дневната работна седмица е дълбоко вкоренена в работната култура по целия свят, макар че проучванията доказват отново и отново, че тя не е толкова ефективна, колкото по-кратките работни седмици. В края на 18 в. е било нормално да се работи по 10-16 часа на ден, защото фабриките имали нужда от работна сила денонощно. И това продължило, докато уелският активист и застъпник на по-кратките работни дни Робърт Оуен не издигнал слогъна “8 часа труд, 8 часа свободно време, 8 часа почивка.”
Днес никой не мисли за 8-часовия работен ден в 5-дневната работна седмица – това е новото “нормално”. Но все повече компании и учени започват да преосмислят какво е нормално. През 2018 г. Международната работническа организация излиза с изявление: "Най-добрият опит, който имаме, показва, че намаляването на пълните работни часове може да донесе множество позитиви за служителите, бизнеса и обществото като цяло: по-малко здравословни проблеми, свързани с работното място, и намалени разходи за здравеопазване; повече и по-добри работни места; по-добър баланс между работа и свободно време; по-удовлетворени, мотивирани, продуктивни служители, създаващи по-устойчиви бизнеси.
Освен това по-малкото работно време може да има и съществен принос за създаването на по-зелена икономика, защото колкото по-малко работим, толкова по-малък е карбоновият отпечатък. Така че намаляването на работните дни – и по този начин намаляването на пътуването от вкъщи до работа и обратно – се смята, че има позитивен принос и върху околната среда."
За да се вместят в 4-дневната работна седмица, много срещи в Майкрософт – Япония били съкратени, проведени дистанционно или тотално отменени. Тридневният уикенд дал резултат не само като 39,9% повишена продуктивност, но служителите си почивали с 25,4% по-малко, електричеството било намалено с 23,1% и били принтирани 58,7% по-малко страници. Това означава само едно – дългите уикенди са по-добрият вариант не само за служителите и тяхното благополучие, но и за околната среда, тъй като се използват много по-малко ресурси.