Новини

10 опасности за здравето ни според Световната здравна организация

25 ноември 2019

Несъмнено светът е изправен пред редица предизвикателства, които влияят на здравето на човечеството и понижават качеството на живот. През тази година Световната здравна организация (СЗО) обяви кои са 10-те най-големи заплахи за здравето в глобален план и стартира 5-годишен стратегически план, за да се справи с тях.

Замърсяването на въздуха и климатичните промени

9 от 10 души дишат замърсен въздух всеки ден. Според СЗО мръсният въздух е най-рисковият фактор за човешкото здраве през 2019. Фините прахови частици проникват в дихателната система и кръвообращението, увреждайки белите дробове, сърцето и мозъка. 7 милиона души годишно умират заради замърсения въздух.

Една от основните причини за замърсяването на въздуха - използването на фосилни горива, е и сред основните причини за климатичните изменения. Очаква се между 2030 и 2050 г. заради промените в климата да си отиват годишно 250 000 души - от недохранване, малария, диария, претопляне, всички те вследствие на покачването на температурите.

Некомуникирани заболявания

Сред основните причини за преждевременна смърт са заболявания като рак, диабет и сърдечни болести. Често пациентите не съобщават навреме симптомите си или никога не се изследват. 70% (41 милиона души) от всички смъртни случаи по света са вследствие на тези болести, като 15 милиона души си отиват прекалено рано - между 30 и 69-годишна възраст.

Грипна пандемия

СЗО предрича нова грипна пандемия - въпросът е кога ще се случи и колко тежко ще бъде. Възможностите на света да се справи с нея зависят от готовността на всяка държава. СЗО постоянно следи циркулацията на грипните вируси с цел да засече потенциалната пандемия. За това отговарят 153 институции в 114 държави.

Липса на нормална среда за живот

Повече от 1,6 милиарда души (22% от световното население) живеят на места, където нямат достъп до базови условия за нормален живот. Заради суша, глад, войни и миграция огромно количество хора живеят на места със задълбочена криза и почти никакви здравни услуги. И това се случва почти навсякъде по света.

Резистентност на бактериите

Антибиотиците, противовирусните лекарства, антималарийните препарати са сред най-големите успехи на съвременната медицина. Времето на тези лекарства обаче изтича. Резистентността на бактерите, вирусите, паразитите и гъбичките към голяма част от тях заплашва да изпрати човечеството обратно във времена, в които лекуването на пневмония, туберкулоза, гонорея или салмонелоза не са били толкова лесни. През 2017 г. 600 000 души са се оказали резистентни към най-ефективното и достъпно лекарство срещу туберкулоза. Лекарствената резистентност е факт поради прекомерната употреба на антимикробни препарати от хората, но не само. Влияние оказват и антибиотиците, които се дават на животните, отглеждани за храна, както и антимикробните препарати, използвани под една или друга форма в околната среда.

Ебола и други смъртоносни патогени

СЗО издаде списък със заболявания и патогени, които имат потенциала да създадат извънредно положение, а за тях няма адекватно лечение и ваксини. Този списък за болести, които приоритетно трябва да бъдат проучвани и следени, включва ебола, няколко други хеморагични трески, зика, нипа, близкоизточен коронаровирусен респираторен синдром, тежък остър респираторен синдром, както и заболяването Х, което олицетворява необходимостта да сме подготвени за неизвестен патоген, който може да причини сериозна епидемия.

Лоша първична медицинска помощ

Първичната медицинска грижа обслужва по-голямата част от здравните нужди на човек през целия му живот. В глобален план са необходими системи на здравеопазване със силна първична медицинска помощ, за да се достигне по-голямо покритие на медицинската грижа. Въпреки това много страни нямат адекватни лечебни заведения за първична медицинска грижа.

Отказ от ваксинация

Отказът от ваксинация въпреки наличието на ваксини заплашва да спре прогреса, който имаме в борбата със заболявания, предотвратими чрез ваксини. И не само това. Скоро ви срещнахме с д-р Велислава Петрова – българката, открила, че вирусът на морбили изтрива имунната ни памет, която ни обясни съвсем подробно какво се случва с организма ни със и без ваксини.

В момента ваксините предотвратяват между 2 и 3 милиона смъртни случая на година, а още поне 1,5 милиона могат да бъдат предотвратени, ако нивото на ваксинация се подобри.

Случаите на заразяване с морбили, например, са се увеличили с 30% в световен мащаб. Причините за повечето заболели хора са комплексни и не се дължат само на отказа от ваксини, но в някои страни, които са били близо до тоталното изкореняване на заболяването, се наблюдава неговото завръщане.

Денга

Денгата е зараза, разнасяна от комарите, която причинява симптоми, подобни на грип, може да е с летален изход и убива до 20% от хората с тежка форма на заболяването. Тази силно заразна тропическа треска е тлееща от години заплаха.

Много случаи на денга се изолират през дъждовните сезони в Бангладеш и Индия. Но се наблюдава разпространяване на заразата и към места, които са с по-умерен климат, като Непал например, в които досега не са се сблъсквали със заразата.

Смята се, че 40% от света е застрашен от треската и има над 390 милиона заразени на година.

ХИВ

Прогресът, който светът е постигнал в борбата с ХИВ от гледна точка на тестване, лекуване с антиретровирусни медикаменти и вземане на превантивни мерки, за да се предотврати заразяване, е неоспорим. Но епидемията продължава да вилнее, отнемайки живота на близо милион души годишно. От началото на разпространение на болестта заразени са над 70 милиона, от които са починали около 35 милиона.


Стани автор в Майко Мила

В Майко Мила сме отворени за нови гласове, искащи да разкажат своята история. Винаги сме на линия, ако имате желание да ни изпратите текст, с който да се забавляваме или да научим нещо полезно, или да ни споделите нещо важно. Пишете ни на editorial@maikomila.bg.
ИЗПРАТИ НИ МАТЕРИАЛ
Споделете статията
made by cog + weband
cross