Всички знаем колко е важно четенето от най-ранна възраст. А преди детето да се научи да чете само, родителите му четат за лека нощ, за да опознава то света, да се развива въображението, любопитството, концентрацията и като цяло мозъкът му. Не сме сигурни защо е така, но при разпределението на дейностите, разказването на приказки много по-често се пада на жената. Оказва се, че много повече майки (над 70%), отколкото бащи, четат на децата, въпреки че вече много мъже активно се включват в домакинството и задълженията покрай родителството. Това прави впечатление на едни хора от Великобритания и те се захващат с кампания, която има за цел да промени нагласите и да включи повече татковци в четенето и разказването на приказки за лека нощ.
Джордан Лойд Буки, авторка на образователния сайт Zoobean, и Том Бърнс от организацията The Good Men Project са измислили инициатива, с която да покажат един от най-добрите подаръци, които един баща може да даде на децата си – четенето. Идеята на кампанията е да насърчи татковците да четат заедно с децата си и да поздрави тези, които вече го правят.
„И двамата със съпруга ми имаме ангажимент да четем често на децата си, но преди няколко месеца забелязах, че основно аз чета приказките преди лягане“, разказва Буки. „Не че в този момент той си почива на канапето или си чете вестник, напротив. Не, обикновено по същото време той вдига масата и почиства след вечерята и върши други домакински работи. Просто се оказа, че всеки път само аз четях.“
Оказало се, че това се случва в повечето семейства – макар и майката, и бащата да са дълбоко ангажирани и мотивирани да се занимават с децата, поделят си домакинските задачи и грижите около децата, се оказва, че четенето на приказки си остава традиционно занимание на майката.
В подкрепа на думите си авторите на кампанията показват и резултати от проучване, правено от Британската благотворителна организация Booktrust, според което само 13% от бащите четат на децата си.
Защо да четем на децата е важно?
Най-малкото, заради десетките проучвания (едно от които на Националния център по образователни изследвания на Великобритания), които казват, че четенето на децата често им помага да развият базисните си знания за смятане и грамотност.
Буки разказва, че нейният баща ѝ е чел приказки, както и на двете ѝ сестри, но освен това е бил и страхотен разказвач на приказки, които сам е измислял. Очевидно има повече от един начини да повишим грамотността на детето, освен четенето на книга по традиционния начин – като приказка преди лягане.
На въпроса какви са обичайните препятствия за един татко да чете на детето си, Буки посочва очевидното – лудницата и умората в края на деня, когато единият родител се прибира от работа и битовите въпроси стават въпрос на оцеляване – родителите трябва да свършат адски много неща преди лягане. Този график създава трудности, особено при младите и работещи родители, които, за да смогнат с всичко, свикват с режим, в който почти никога няма време за четене на книги.
В идеалния случай създателите на кампанията се надяват двамата родители да си поделят поравно четенето на приказка за лека нощ.
Ако искате да разберете повече за кампанията, посетете сайта Zoobean и търсете в интернет #DadsRead. И вие можете да се включите, като споделите снимка на вашия четящ татко в Instagram или Twitter и добавете таг #DadsRead.