Кампании

Когато ТЯ печели повече, ТОЙ продължава да бъде мъж

17 юли 2018

Тази седмица под невинната като летен флирт статия Пет типа гости, които да не каним, след като родим, се оформи малък Facebook спор около ролята на мъжа в семейството.

Поводът беше закачката, че докато бебето плаче нощем, има случаи, в които бащата успява здраво да спи, заради което сутрин любимата му го „мрази“ малко, особено ако ѝ каже, че е изморен.

Този окарикатурен момент от семейното житие-битие събра осезаема доза коментари, че, да, таткото ще спи, защото е бил на работа, и утре е на работа, и по презумпция той носи отговорност за финансовото благосъстояние на семейството цял живот.

В „Майко мила!“ вярваме, че здравият сън е право на всеки татко, както и на всяко друго човешко същество (да, и за майката говорим), но днес темата е друга. Решихме да обърнем внимание на модела, в който в един брак или връзка доминираща финансова роля има жената.

Разпределението на ролите между половете е много по-динамично и равнопоставено през последния половин век, но някои стереотипи продължават да властват, когато става дума за мъже, жени и пари, казва Тара Сийгъл Бърнард в своя материал за New York Times.

За разлика от повечето публикации, посветени на социалните нагласи към ролите на жените и мъжете, тук не става въпрос за хвалба и тупане в гърдите как професионалното изстрелване на жените поставя под съмнение мъжеството.

Авторката на статията се опитва да намери формулата за баланс в отношенията в свят, който от една страна е съгласен, че домакинската работа не е само женска работа, но от друга - продължава да вярва, че мъжът е мъж само когато носи основната част от парите вкъщи.

Възможно ли е да измъкнем отношенията си от този капан и да минем към най-споделения модел на отговорности? Докато търсим отговор на този въпрос, вижте и други текстове, които сме публикували по темата - Парадокс: Колкото повече пари изкарва майката, толкова повече семейни отговорности има и Как си поделихме задълженията

___________________________

През по-голяма част от 12-годишния брак на Ник и Натали Фой „глава на семейството“ е тя. Започва кариерата си в банка веднага след колежа, а г-н Фой решава да поеме по по-обиколен път и работи като пастор преди да реши да се заеме с това, което сам нарича "истинска работа".

По време на прехода двамата имат интензивни разговори за това полага ли той наистина достатъчно усилия да си намери работа.

"Това създаде напрежение, което нито един от нас не беше предвидил", казва 36-годишният Ник, който сега ръководи финансов отдел в компания в Шарлът, Северна Каролина.

През последния половин век ролите на половете в САЩ станаха много по-равнопоставени. Сега жените превъзхождат мъжете в университетите и трупат повече образователни степени. Нараства броят на жените, които печелят повече от съпрузите си, и на мъжете, поемащи повече отговорност у дома.

Въпреки тези промени, някои нагласи и стереотипи се запазват. "Отдалечили сме се от идеята, че жените трябва да бъдат основно домакини, но все още се придържаме към идеята, че мъжете трябва да осигуряват поминъка", казва Александра Килулд, професор по социология в Харвард.

Днес почти една трета от жените, които са омъжени или живеят с мъж, допринасят поне за половината от общите приходи на двойката, сочи проучване на Pew Research Center от 2017 г. За сравнение, през 1980 г. само 13% от омъжените жени са печелили повече от или почти колкото съпрузите си.

Но 7 от 10 възрастни също така казват, че за да бъде определен един мъж за добър съпруг или партньор, е "много важно" той да може да подкрепи семейството си финансово. Само 3 от 10 казват същото за жените.

Как разликите в доходите засягат брачните отношения

Проучване на Чикагския университет от 2015 г. установява, че двойките, в които жените печелят повече, съобщават за по-големи спорове във взаимоотношенията си и е по-вероятно да се разделят. Изследването също така предполага, че жените, които печелят повече, вършат и повече домакинска работа, за да накарат съпрузите си да се чувстват по-добре по отношение на "ситуацията".

По-сериозните семейни проблеми могат да бъдат свързани с това дали съпругът изобщо има работа. Проучване на професор Килулд от 2016 г. установява, че когато женените мъже не са наети на работа на пълен работен ден, рискът от развод е по-голям. Това не е така, когато имат работа на пълен работен ден, дори да печелят по-малко.

Професор Килулд обаче знае от собствен опит, че традиционните стереотипи могат да избухнат, когато най-малко очакваме. Тя и приятелят ѝ (бъдещ доктор по физика) са в гимназията, когато започват да говорят за брак. В един момент той изтърсва: "Аз обаче не мога да те издържам…". Тя е напълно объркана. „Тази реакция сякаш беше излязла от нечии дълбоко вкоренени представи, че мъжът трябва да може да издържа съпругата си, ако реши да бъде съпруг.“ Те се женят в крайна сметка и тя все още печели повече от него.

Тъй като нагласите към подобно разпределение на ролите се променят, макар и бавно, все повече финансови специалисти и терапевти предлагат съвети, когато свръхдоходността на жената се окаже застрашаваща за връзката:

Заявете своите очаквания

Дерек Тарп, който управлява фирма за финансово планиране в Айова, казва, че неясните предположения, с които всеки партньор е влязъл във връзката, са най-големите потенциални източници на конфликт. "Ако партньорите са отворени към идеята да се приспособяват към нови роли – например, той да полага повече домакински труд, когато нейните отговорности на пазара на труда станат по-големи – тогава нещата обикновено вървят добре. Но ако някой от съпрузите се окаже неподготвен за ролята си, той може да почувства, че няма достатъчно тежест – и рискът от конфликт се увеличава".

Лазета Рейнай Бракстън, главен изпълнителен директор на финансова фирма, заявява, че е виждала свързан с доходите на съпрузите стрес на по-късен етап. Когато жената иска да се откаже от ролята си на „глава на семейството“, за да прекарва повече време с децата, сменяйки кариерата си с по-гъвкава и не толкова доходоносна работа.
"Това може да накара мъжете да се почувстват под натиск, да ги принуди да осъзнаят разликата в доходите", казва тя. Но тази ситуация може да помогне на двойките да разберат колко голяма гъвкавост е нужно да проявят точно сега.

Разделяй и владей

Изследванията показват, че мъжете все повече се справят с по-голям брой домакински отговорности, но все още не правят толкова, колкото съпругите си. И когато жените задълбаят в несправедливо разпределения дял от домакинството, това може да застраши връзката.

Удивително е какво може да постигне малко повече помощ вкъщи: Друго проучване от 2017 г. установява, че някои жени на по-висока професионална позиция от партньорите си са склонни да се чувстват неприятно от това – тези чувства обаче не могат да навредят на връзките им, когато мъжете предоставят осезаема подкрепа като грижа за децата и/или по-възрастни роднини.

"Направете списък на кого е отговорността да изхвърля боклука, да следи дали застраховката на колата е платена, да решава колко да харчите за хранителни продукти и т.н.", казва Соня Брит-Лутър, доцент в университета в Канзас, която е разработила програма за ръководство на отношения чрез финансови разговори. „Обсъдете какво ще стане, ако някой от двама ви започне нова работа или получи повишение, което изисква повече време извън дома.“

Тя предлага тези теми да се преразглеждат всяка година, за да може партньорите да са наясно как се чувстват със сегашните си "задачи" и да обмислят промени.

Споделяйте финансови цели, запазвайки известна независимост

Изследванията показват, че някои жени, които печелят повече, са склонни да омаловажат своя статут, но Кари Галауей, финансист в Ню Йорк, е установила, че съпрузите на тези жени всъщност се гордеят с техните постижения.

Без значение обаче кой носи хляба у дома, конфликт може да възникне, когато единият от двамата партньори взема повече финансови решения, без мнението на другия. Това може да създаде негодувание в партньора, който не разбира как и кога се взимат тези финансови решения, а просто чува за тях.

Когато във връзката има доминиращ във финансово отношение партньор, има начин двамата да запазят известна степен на автономност, но да работят за общи цели. Много специалисти препоръчват поддържане на споделена сметка за всички съвместни спестявания и разходи, в комбинация с индивидуални сметки, какъвто модел следват семейство Фой, тъй като са открили, че той работи най-добре за техните отношения.

Споделената сметка им помага да следят къде отиват парите им, а също така им позволява да работят за общи цели и мечти като спестяване за образование на децата или голямо пътуване.

„Споделянето на общ фокус предпазва връзката от конфликти, когато става дума за доходи и харчене, казва г-жа Фой. „Парите - казва тя, - не са крайната цел“.

Стани автор в Майко Мила

В Майко Мила сме отворени за нови гласове, искащи да разкажат своята история. Винаги сме на линия, ако имате желание да ни изпратите текст, с който да се забавляваме или да научим нещо полезно, или да ни споделите нещо важно. Пишете ни на editorial@maikomila.bg.
ИЗПРАТИ НИ МАТЕРИАЛ
Споделете статията
made by cog + weband
cross