И аз съм човек

Как да се върнем на пазара на труда след работата като майка вкъщи

15 юни 2018

В днешната икономика не една и две майки трябва да се върнат на работа, без значение дали по свой избор или по необходимост. Макар че написването на най-добрата автобиография и успешното представяне на интервю за работа може да са истинско предизвикателство след месеците отпуск по майчинство, истински трудното нещо е да се научите да имате самочувствие и действителна самооценка.

Ако досега сте била основно у дома и сте гледали децата, трябва да знаете, че най-важната част от успешното интервю за работа след майчинството е да сте уверена в себе си и същевременно да вярвате в професионалното си решение. Как се случва това? Дръжте главата си високо изправена и спрете да се извинявате.

Има за какво да се гордеете, защото сте положила големи усилия и сте работила усърдно да балансирате личните си и професионални приоритети на работеща майка, особено ако предишната ви работа е позволявала да работите от вкъщи и за известен период сте комбинирала и майчинството, и работата. Не се извинявайте, че сте останала у дома с децата. Обяснете спокойно, че сте решила да останете вкъщи и да гледате децата, защото това е било най-доброто решение за цялото ви семейство и че сега отново искате да се върнете на пазара на труда.

Подгответе се за предстоящите интервюта като се заредите със самочувствие.

Вие не сте две отделни личности – същата, която е решила да остане вкъщи, е и тази, която е решила да работи извън дома си. За да имате успех на интервюто, подходете с еднакво самочувствие към уменията си да се справяте и с двата вида работа. Не забравяйте, че за да се върнете обратно на трудовия пазар, трябва да сте в час с технологичните умения и развития във вашата професионална сфера. Би било нелепо да искате да започнете работа в офис и да се учудвате, че вече има безжични слушалки. Напишете си домашното, направете онлайн проучване и прочетете какво се случва и е актуално в професионалната ви сфера, преди да тръгнете на интервюта.

Ако имате възможност, говорете с колеги, бъдещи колеги или приятели, които работят в подобна на вашата професионална сфера, за да разберете дали порядките не са се променили, докато ви е нямало. Ще е по-лесно за всички, особено за вас, ако още от първия ви ден знаете, че вече офис културата е наложила да пратите имейл на колегата, вместо да извървите 30-те метра между бюрата ви. Може да се е променил и офис жаргонът, защото хората обичат да съкращават езика за бързина и удобство и да създават собствена ведомствена култура.

Най-лесно е да поканите бивши колеги или приятели, които работят в сходна сфера, на обяд и да ги попитате директно според тях какво трябва да знаете или какво е новото в бизнеса. Допълнете знанията си с четене на новини за индустрията, в която сте работила или в която искате да работите.

Златно правило в подготовката за интервю е да проучите компанията, за която кандидатствате. Само така можете да задавате адекватни въпроси по време на интервюто и наистина да знаете какво да очаквате.

На обичайното интервю интервюиращият ще ви разкаже за компанията или организацията, в която е вакантната позиция, ще опише работата и позицията, за която кандидатствате и ще ви попита дали имате въпроси. През цялото това време трябва да слушате внимателно и да излъчвате увереност и професионализъм. Поддържайте контакт очи в очи, но не зяпайте и не се втренчвайте. Дори да ви доскучае или да осъзнаете, че вече не ви интересува позицията, не показвайте досада и раздразнение.

Следете езика на тялото си, защото можете да кажете каквото и да е, но езикът на тялото да опропасти цялото ви представяне. Ето някои примери как да покажете самоувереност без думи:

  • Стабилно и здраво ръкостискане (не стискайте агресивно, но и не подавайте отпусната вяла ръка).
  • Не сядайте, преди да е седнал този, който води интервюто.
  • Не се разплувайте в стола.
  • Не си дръжте ръцете в джобовете и не кръстосвайте ръце пред гърдите си.
  • Не си гледайте часовника или телефона.
  • Леко се наведете напред, за да покажете интерес към разговора.
  • Говорете ясно, самоуверено и конкретно.

Облечете се подходящо и професионално за интервюто. Ако е възможно, вижте как са обличат хората в компанията, за която кандидатствате. Хората, които работят в банка, например, се обличат по-консервативно от тези, които работят в рекламната индустрия.

На интервюто говорете ясно и със самочувствие, но не и арогантно. Не мрънкайте, макар това да е трудно понякога, защото след толкова месеци основно в компанията на децата си излизате от зоната си на комфорт и може да ви е много нервно. Репетирайте пред огледалото, запишете се на видео, помолете партньора си да ви помогне, като води примерно интервю – важно е да се упражнявате, докато се почувствате спокойна и готова за действителния разговор.

Един от най-важните моменти в интервюто е задаването на въпроси. Обикновено хората, които водят интервюта, задават едни и същи въпроси, което ви улеснява, защото предварително можете да си подготвите отговор. Внимавайте да не звучи като заучен и автоматичен отговор обаче.

Във вашия случай е много вероятно да ви задават въпроси, директно или индиректно свързани с майчинството ви, например: Как сте поддържала своите професионални умения по време на отсъствието си?

От отговора на този въпрос може да зависи дали ще получите работата. Отговорете ясно и конкретно, като изброите как сте се поддържала в „работна“ форма, например чела сте в еди кои източници как се развива индустрията, работила сте като доброволец еди къде си, вземала сте онлайн курсове по еди какво си и т. н.

Важно е да не забравяте, че по закон нямат право да ви задават дискриминационни въпроси, например – имате ли деца, колко деца имате, планирате ли още деца, какъв е семейният ви статус (този въпрос може да ви бъде зададен САМО във връзка с работата при изключително конкретни и специфични причини), детето ви ходи ли на ясла, кой го гледа през деня, бременна ли сте и т. н. Може да звучи радикално, но ако още на интервюто „преглътнете“ дискриминацията спрямо себе си, се съгласявате така да се отнасят с вас и по време на работата ви. От отговорът ви на подобен въпрос в дългосрочен план зависи как ще балансирате децата, семейството и работата.

За да приключите едно наистина успешно интервю, предварително направете проучване за компанията и позицията, и си създайте списък с всички въпроси, които да зададете на интервюиращия. По въпросите ви ще стане ясно как сте се подготвила за връщането си на пазара на труда след няколкомесечно отсъствие като майка.

Някои от съветите за успешно интервю са взети от книгата All Moms Work: Short-Term Career Strategies for Long-Range Success (Capital Ideas for Business & Personal Development)

Стани автор в Майко Мила

В Майко Мила сме отворени за нови гласове, искащи да разкажат своята история. Винаги сме на линия, ако имате желание да ни изпратите текст, с който да се забавляваме или да научим нещо полезно, или да ни споделите нещо важно. Пишете ни на editorial@maikomila.bg.
ИЗПРАТИ НИ МАТЕРИАЛ
Споделете статията
made by cog + weband
cross