Японците са може би най-възхитителната нация. За някои неща. За други – като например отношението към жените на работното място, никак не са за възхищение.
От известно време много японски жени публикуват в социалните мрежи свои истории с един хаштаг: #glassesareforbidden ("очилата са забранени"), защото работният дрескод в Япония включва абсурдното правило жените да не носят очила.
Реакцията идва като отзвук от телевизионно шоу, в което редица бизнеси са изобличени заради забраните, които налагат над служителите си от женски пол, съобщава The Guardian.
"Тези правила са безкрайно остарели", коментира една от жените в Туитър, а друга добавя, че причините за забраната, изтъквани от работодателите, са "идиотски". Друга японка, работеща в ресторант, добавя към това отношението, което е срещнала на нейното работно място – многократно е била съветвана да не носи очила, защото са "обидни" (!) и не си отиват с традиционното ѝ кимоно.
"Ако забраната е единствено жени да нямат право да носят очила, то тя е дискриминация срещу жените", казва Канае Дои, директор на японския Хюман Райтс Уоч, пред Томсън Ройтерс.
Наскоро жените в Япония се обединиха и по друг въпрос: безумното правило всяка от тях да е с токчета на работа. Над 21 000 души подписаха онлайн петиция срещу това и започнаха движението, известно като #KuToo (слоганът се заиграва с японските думи за "обувки" – "kutsu" и "болка" – "kutsuu" и с популярното движение #МеТоо).
В отговор на това японският министър на здравеопазването и труда продължи да живее в Средните векове, заявявайки, че изискванията за дрескод на работното място са "необходими и подходящи".
На фона на това Япония се намира на 110 място от общо 149 държави в последния доклад на Световния икономически форум за разликата между половете на работното място. И това я поставя доооста по-назад от останалите развити страни. Общо взето, където сме ние по свобода на медиите, там са и Япония по свобода на жените в професионалната сфера. Поне по нещо си приличаме...