През 2012 г. едно шведско проучване показа, че една от три двойки с малки деца се разделят. Като се има предвид колко екстремно поглъщащо е родителството, не съм изненадана от тази статистика, пише Мелиса Уилетс за Parents.
За щастие учените са се задълбочили в проблема и искат да разберат защо толкова много родители се отказват от връзките си с идеята двойките да обърнат внимание на трудностите, преди да се разделят.
В изследването участвали 452 разделени родители. Средната възраст, на която били първите деца в двойките по време на раздялата, била 4 години и 8 месеца. На базата на данните, които събрали, изследователите излизат със седем основни фактора, водещи до раздяла.
- напрежение от родителството
- стресиращи условия
- липса на интимност
- недостатъчна комуникация
- различаващи се характери и интереси
- никакво отдаване на връзката
- негативни ефекти от зависимост
Много от тези фактори може да са причинени от децата, без съмнение. Защото отглеждането на децата е стресиращо, без значение кой си. А интимността? Това да не е инцидентното докосване на ръцете ви, докато се опитвате да държите повръщащото посред нощ дете? Комуникацията също никаква я няма, когато се опитвате да си говорите през бебешки рев и/или малко дете, повтарящо всяка дума по 82 пъти.
Водещият учен на изследването Малин Хенсон заедно с авторката Уенди Уолш предлагат следните съвети към майките и бащите, които искат да запазят семействата си:
- активно споделяйте родителската отговорност;
- показвайте на партньора си, че оценявате всичко, което прави – дори някакви елементарни родителско-битови неща като изхвърлянето на коша с памперсите;
- опитвайте да поддържате чувствата си във всекидневието с малки жестове като бързи прегръдки и целувки;
- говорете как се чувствате, без значение дали сте самотни, фрустрирани или даже възбудени! И се старайте да не обвинявате другия, че не отгатва нуждите ви, а по-скоро се постарайте да ги разбере. "Иска ми се да помагаш повече вкъщи" вместо "Никога не помагаш за нищо!";
- подкрепете партньори си да намира своето време, в което да се отдава на интересите си отпреди децата. Съответно, гледайте и вие да си набавяте такова;
- потърсете помощ, ако е необходимо, преди да е станало късно да обърнете внимание на проблемите във връзката ви.
Това, което имам да кажа аз за изследването, е, че животът с деца е много труден, но наградите са много. Ако концентрирате цялата си енергия в предизвикателствата, а не в многото радости на родителството, които имате като двойка, лесно ще се почувствате смазани. Даже сигурно ще поискате и да си тръгнете, мислейки си, че това ще ви реши проблема.
Вместо това обаче всеки от нас трябва да направи съзнателно усилие да е благодарен за хубавите моменти като този, в който детето рисува цялото семейство и всеки член прилича на миньон, или когато най-накрая заедно завършите онзи абсолютно невъзможен пъзел. Това са моментите, които осмислят оставането заедно.
И не забравяйте за партньора си. Може да е бърза целувка по време на смяната на памперси. Защото когато се показва привързаност, въпреки цялата лудница и бъркотия на родителството, малкото остава дълго време. Дори кратък есемес с флирт или правенето на нещо мило за другия (да напълните вана или да приготвите любимо ястие) може да са от съществено значение дали ще останете заедно или ще се разделите.