Новини

Децата, живеещи в райони с повече зеленина, имат по-високо IQ

30 август 2020

Според проучване децата, които растат в райони, където има повече зеленина, имат по-високо ниво на интелигентност и са с по-малък риск от развитие на негативни поведенчески прояви, пише The Guardian.

Анализът на учените е върху повече от 600 деца на възраст 10-15 години и показва, че само 3% повече растения в квартала, в който израстват, може да гарантира IQ над средното. Ефектът се наблюдава и в по-богати, в по-бедни райони.

Вече има достатъчно убедителни доказателства, че зелените пространство подобряват най-различни аспекти от детското когнитивно развитие, но това е първото проучване, което изследва конкретно нивото на интелигентност. Причините за подобно повишаване на резултатите все още не са ясни, но вероятно има връзка с по-ниски нива на стрес, повече игра и социални контакт или с по-тихата среда.

Повечето IQ точки са от огромно значение за децата, които се намират по-близо до долната граница на средните нива на интелигентност, където дори малко повишение прави голяма разлика, казват учените.

"Има все повече и повече доказателства, че зеленината се асоциира с по-добре развити когнитивни функции като памет и способност за задържане на вниманието", казва Тим Наурот, професор по епидемиология на околната среда в университета Хаселт в Белгия, където е проведено изследването.

"С проследяването на IQ-то изследването дава по-стабилно клинично измерение, на което да се стъпи. Струва ми се, че хората, занимаващи се с градоустройство, трябва да обърнат повече внимание на осигуряването на зелени пространства, защото е изключително важно да се създаде оптимална среда, за да може децата да развият пълния си потенциал."

Изследването, публикувано в журнала Plos Medicine, използва сателитни снимки, за да измери нивото на озеленяване в различни квартали, включвайки паркове, градини, улични дървета и друга растителност.

Средният резултат бил IQ 105, но учените открили, че 4% от децата в райони с по-малко зеленина имад под 80 точки, а на местата с повече растителност нямало деца, които да имат по-малко от 80 точки.

Ползите от повече зеленина, които се отчитат в градските райони, не показват разлики в предградията или в селските райони. Наурот предполага, че това се дължи на факта, че там така или иначе има достатъчно зеленина, от която се възползват всички деца, живеещи там.

Измерени са също и поведенчески затруднения като ниско ниво на внимание и агресивност чрез стандартна скала, където средният резултат бил 46. В този случай само 3% повече зеленина показва две точки по-малко по тази скала.

Изследователите са взели под внимание финансовото състояние и нивото на образование на родителите, за да изключат идеята, че семействата, които имат повече възможности, имат и повече достъп до зелени пространства.

Знае се, че по-високите нива на замърсяване на въздуха също пречат на детското развитие, но този фактор също се изключва като обяснение.

Според учените по-ниските нива на шум и стрес и по-големите възможности за физически и социални активности могат по-добре да обяснят по-високите IQ резултати.

Д-р Матю Уайт, специалист по психология на средата в Ексетърския университет във Великобритания, който не е бил част от екипа, също подкрепя качеството на изследването.

"Винаги подхождам предпазливо към термина "интелигентност", защото има проблемна история и неуместни асоциации", казва той. "Но ако не друго, то това изследване може да ни помогне да видим, че интелигентността не е на всяка цена вродена, а може да бъде повлияна от околната среда, и ми се струва, че това схващане е много по-здравословно."

Стани автор в Майко Мила

В Майко Мила сме отворени за нови гласове, искащи да разкажат своята история. Винаги сме на линия, ако имате желание да ни изпратите текст, с който да се забавляваме или да научим нещо полезно, или да ни споделите нещо важно. Пишете ни на editorial@maikomila.bg.
ИЗПРАТИ НИ МАТЕРИАЛ
Споделете статията
made by cog + weband
cross