Животът с деца

Детето иска да стане компютърна нинджа? Ще го научим (безплатно)!

27 юни 2018

Все повече родители имат по-толерантна нагласа към времето, което децата прекарват в компанията на таблети, телефони и всякакви смарт устройства - без, разбира се, да подценяват рисковете и заплахите, които крие онлайн комуникацията. 

Разгледахме позитивната гледна точка към взирането в дисплея в Оксфорд казва, че е ОК децата да прекарват повече време пред екрана, а сега Кристина Домозетова продължава темата за хлапетата и технологиите с разказ за една глобална мрежа, която вече организира безплатни клубове по програмиране за деца от 6 до 17 години и у нас. 

Добавената стойност на тази програма е и да насърчава безопасно ползване на Интернет. Запознайте се с всички нейни дейности и напред към роботиката!

____________

Напоследък, когато отида на площадка/детски рожден ден/в парка, често ставам свидетел на следната сцена - няколко деца седят скупчени около един таблет или телефон. Едно от тях играе безумна игра с крещяща анимация и пробиващ тъпанчето звук. Другите гледат.

Родителите им се споглеждат гузно и започват дискусия:

Родител А: При вас колко време давате да стои на компютъра?

Родител Б: Оо, почти по цял ден, гледам го сама и работя от вкъщи и нищо не мога да свърша иначе.

Родител А: И при нас така, занимавам се с бебето, а мъжът ми готви през това време.

Тогава пристига родител C и заявява категорично: „О, у нас изобщо не се стои на компютър. Той/Тя рисува, играе на интерактивни игри, пише, чете и смята в занимателни книжки!“.

Родител А и Б се потискат и започват да се обвиняват, че не се справят с отглеждането на детето си, щом като то само кисне пред компютъра.

А защо трябва да се виним за това? В свят, в който развитието на технологиите нараства стремглаво и в който възрастните хора скоро ще добият перманентно извит врат от взиране в телефона си, последното нещо, което трябва да правим, е да съдим децата си, че ни копират и ползват дигитални устройства.

Не може ли вместо да ограничаваме времето им в Интернет, да ги научим да го ползват грамотно и безопасно? Може! Точно това правят доброволците от CoderDojo България.

CoderDojo е глобална мрежа, разпространена в над 60 държави, която организира безплатни клубове по програмиране за деца от 6 до 17 години. В серия работилници обучителите имат за цел да запознаят децата с възможностите на дигиталните технологии и да ги научат да работят с тях – различните среди и езици за програмиране (HTML, Scratch), програмируеми компютри (Micro:Bit), разработване на апликации (App Inventor) и др.

Първото „доджо“ (от японската дума за обучителна зала за бойни изкуства и медитация) е създадено в Ирландия през 2011 и бележи моментален успех. Скоро други градове, а по-късно и държави започват да отварят свои клубове, в които децата – под ръководството на менторите и родителите си – се учат да програмират.

В България има 7 места, на които децата могат да посетят „доджо“ работилница – сред тях са Техническото Училище за Електронни Системи (ТУЕС), Академия Телерик, Puzl CoWorking camp, Музейко. Във Варна и Враца също има CoderDojo клубове.

Основата на организацията са менторите - тези, които обучават децата, шампионите – хората, които решават да отворят и поддържат доджо на ново място и доброволците – родители и приятели, които идват да помагат с „логистиката“ (всяка организационна дейност, в която участват повече от 10 деца).

Заниманията обикновено следват график през учебната година и най-често се организират в събота – децата не са задължени да ходят всеки път, но със сигурност честото присъствие им помага да усвоят повече знания. Понякога родителите са толкова въодушевени от обученията, че се включват в организацията или дори се приобщават като ментори. Такива решения се приемат с много признателност, защото – както казах – събитията на CoderDojo са безплатни, така че допълнителният чифт ръце и ОЧИ са винаги добре дошли.

Аз участвах като водещ на Coolest Projects 2.0 – събитие за децата от всички клубове в България, които се събират за един ден и показват апликациите, които са програмирали или роботите, които са построили. Беше нещо невероятно да видиш над сто деца, събрани в една зала, които работят на компютрите си, представят проектите си и оценяват другите участници.

В доджото те не учат само за технологии, а придобиват и други умения – възможността да разрешават проблеми, да работят в екип, да осъществяват идеите си и да ги представят, както и самите те да се превръщат в обучители-нинджи.

За мен беше поучително, когато дете на 8 години ни показа малка програма, която смята умножение или факториел. Ненужно е да казвам, че въпросният младеж спечели Raspberry Pi – едноплатков компютър, създаден специално да насърчава обучението по основи на компютърните умения.

Именно това е една от големите мисии на CoderDojo – да превърне децата в пълноценна част от утрешния свят, в който компютрите и смарт технологиите ще са непрекъснат компонент във всекидневието ни.

Другата огромна добавена стойност е, че в работилниците се преподава и насърчава безопасно ползване на Интернет. Онлайн комуникацията крие рискове и има потенциал да се превръща във все по-голяма заплаха за децата ни. Забраняването и ограничаването на употребата на телефон и компютър са безсилен подход – не можем да спрем вълната, която идва. Но можем да се опитаме да се научим да сърфираме!

Едно от другите най-готини събития на CoderDojo Bulgaria е Digi Girls – технологична работилница за момичета от 6 до 13 години. По този начин движението подкрепя навлизането на момичетата и жените в технологиите и тяхната конкурентоспособност в бъдеще. На CoolestProjects половината участници бяха момичета – както и половината победители!

Ако искате да се включите в CoderDojo Bulgaria, най-скорошното събитие е на 30 юни 2018 от 10:00 до 15:00 в Националния Дворец на Културата – тогава ще се проведе MegaDojo 2.0. Всички “доджота“ в България ще се съберат, за да покажат своите проекти или да вземат участие в обученията, работилниците и игрите, които ще бъдат организирани за децата.

Събитието отново е безплатно, а присъствието на родител е задължително. Ако решите да се включите, трябва предварително да се регистрирате - вие и детето - тук.

Тъй като организацията е част от детското закриване на Европредседателството, на входа ще се изисква проверка на лични карти. Силно препоръчително е да носите на децата лаптоп – така те ще имат възможност да се включат в работилниците пълноценно. На посочения линк има информация за програмата, различните работилници и игри, както и линк към регистрационната форма.

Заповядайте!

Стани автор в Майко Мила

В Майко Мила сме отворени за нови гласове, искащи да разкажат своята история. Винаги сме на линия, ако имате желание да ни изпратите текст, с който да се забавляваме или да научим нещо полезно, или да ни споделите нещо важно. Пишете ни на editorial@maikomila.bg.
ИЗПРАТИ НИ МАТЕРИАЛ
Споделете статията
made by cog + weband
cross