Навремето хората са си писали важни неща в дневниците, които за щастие са достигнали до нас, за да можем да черпим мъдрост от тях с изпилените си мозъци и да се надяваме, че нещо ще влезе в подкорието. Така се случва и с някои записки на Чарлз Дарвин, които достигат до нас. Благодарение на “Произход на видовете” светът има понятие що е то еволюция и имаме ли място в нея.
(Между другото, страхотна адаптация с жестоки илюстрации има на български от Сабина Радева, която е художник и молекулярен биолог, и успява така да синтезира сложния труд на Дарвин, че обяснението и разказът му да са лесни, красиви и разбираеми за децата.)
Но не ни е думата за това. Днес, благодарение отново на Дарвиновите записки, знаем как този чудесен човек на младини се е чудил и маел да се ожени или не.
Дарвин, като един истински човек на науката, прави обзор и на двата варианта, сравнявайки положителните и отрицателните им страни. Ето какво записва в дневника си (на моменти е малко объркващо и не става ясно кое е положително и кое – отрицателно, но е важен крайният резултат).
ОЖЕНИ СЕ!
- Деца (ако Господ е милостив)
- Постоянно другарче (и приятел на стари години)
- Обект, когото да обичаш
- При всички положения е по-добре от куче
- Дом и някой, който да се грижи за къщата
- Магията на музиката и женските разговори
- Всички тези неща са добре за здравето на човек, но са ужасна загуба на време
Господи, непоносимо е да си помислиш, че можеш да прекараш целия си живот като пчела работничка, само работа, работа и нищо друго. Не, няма да е така. Представи си живот в самотна, задимена, мръсна лондонска къща. Представи си сега една мила, нежна жена до теб на дивана. Срещу вас хубав огън, книги и може би музика. Сравни тази гледка с мрачната реалност на ул. Грейт Марлборо.
НЕ СЕ ЖЕНИ!
- Свобода да ходиш където си поискаш
- Разговори с умни мъже в клубовете
- Без задължения да посещаваш роднини
- Без разходите и притесненията по деца
- Без възможните скандали
- Загуба на време
- Не можеш да четеш вечер
- Надебеляване и бездействие
- Притеснения и отговорности
- По-малко пари за книги
Може би съпругата ми няма да харесва Лондон. Тогава присъдата е изгнание и деградиране във вял, ленив глупак.”
Вследствие на всичко това Дарвин все пак решава да се ожени. Избраницата му се казва Ема Уеджууд и по съвместимост му е първа братовчедка, което няма как да притеснява едно почтено британско семейство. Женят се на 29 януари 1839 г., когато Дарвин е на 30, а Ема на 31 години. Имат 10 деца, 7 от които оцеляват, и са заедно докато смъртта ги разделя.