Много жени раждат след 30-та си година и ново проучване твърди, че тъкмо те може би ще имат едно неподозирано предимство пред останалите – по-дълъг живот.
Изследването, публикувано през октомври тази година в журнала на Северноамериканското общество по менопауза, посочва, че жените, родили последното си дете на по-зряла възраст, обикновено имали по-дълги теломери, пише Parents.
Теломерите са окончанията на хромозомите. Смята се, че те са отговорни за дългосрочно доброто здраве и по-голямата продължителност на живота.
По-късите теломери се свързват с повече болести и по-кратък живот според изследване публикувано в Current Opinion in Clinical Nutrition & Metabolic Care.
Дължината на въпросните теломери пък зависи от житейски избори като диета и занимания.
Възможно ли е късната бременност да е тъкмо един от тези житейски избори, които да спрат скъсяването на теломерите? Все още не е ясно.
“Трябват ни още проучвания, за да разберем дали по-зрялата възраст при раждане допринася за увеличаване дължината на теломерите или тъкмо обратното – дължината на теломерите е условието за добро здравословно състояние, което кореспондира с възможността на жената да им дете и на по-късна възраст”, казва д-р Стефани Фабиън.
Това обаче не е първото изследване, което показва връзката между по-късната бременност и по-продължителния живот. Има такова, публикувано в журнал “Менопауза” през януари 2015 г., в което се твърди, че жените, родили последното си дете след 33, увеличават двойно шансовете си да живеят до 95 или нагоре в сравнение с тези, родили последно дете до 29 години.
Друго изследване пък твърди, че жените, родили след 40, имат 4 пъти по-голяма вероятност да доживеят до 100 години.
Без значение кога решите да имаш дете, моментът трябва да е правилният за вас – не за някой друг. Добре е и да отбележим, че има много други фактори, които допринасят за по-дългия живот.