Хранене

Водата, без която не можем

26 юни 2018

Водата... най-скъпото, най-ценното и най-недостъпното за едни, извира от всяка чешмичка, тече с часове от душовете ни и я приемаме за даденост.

И въпреки че сме от онези благословени нации, за които водата е навсякъде, на масите в заведенията водата никога не е от чешмата и в повечето случаи е в пластмасова бутилка, която замърсява околната среда, ако не бъде рециклирана.

Аз съм от поколението, израснало без минерална вода.

Все още не съм победена от масовите кампании и пия вода от чешмата. Дори държа кана вода в хладилника, за да не се налага да я източвам излишно, защото обичам студените напитки...

Но стъпя ли в заведение, поведението ми се променя, без дори да си дам сметка за това.

Какво се случи в последните години и

защо консумацията на вода се комерсиализира толкова много,

особено на обществени места?

Помня многобройните чешмички из столицата и повечето градове в България. 25 години по-късно равносметката е повече от тъжна. Броят на чешмичките драстично е намалял и поддръжката им е минимална. С времето водата се отдалечава от всекидневния ни живот и се превръща в скъпоструваща стока.

В противовес на съвременното разбиране в България, в Европа, САЩ, Канада, Япония консумирането на чешмяна вода е практика, която се стимулира, а предлагането на чешмяна вода в заведенията е широко разпространена традиция. На някои изолирани места сервирането на обикновена вода не е безплатно, но това не противоречи на обществения морал, тъй като макар и минимални, съществуват разходи за самата вода, например филтрирането, сервирането и хигиенизирането на съдовете, в които тя се поднася.

В България самата идея за консумиране на чешмяна вода в заведенията е едва ли не абсурдна. Всекидневно най-бедната държава в ЕС генерира безброй пластмасови бутилки, без дори гражданите й да се опитат да получат това, което в държави като Франция и Англия е право, подкрепено със закон - безплатна чаша чешмяна вода. А нашата чешмяна вода е напълно годна за пиене.

И в същото време, същите тези граждани отиват на море в Гърция, където чешмяната вода е навсякъде по масите и пият без да се притесняват, макар водата в България да не се различава по качество от водата в която и да е държава от ЕС.

Да, у нас водата е идеална за консумация.

Контролът ѝ е една от сериозните и професионално изпълнявани функции на държавата и напълно в съответствие с директивите на ЕС. В големите градове измервателни уреди отчитат основните параметри на водата на всеки кръгъл час и при евентуални отклонения дават възможност за моментално спиране. Подробни лабораторни изследвания се правят всеки ден.

Единственият потенциален проблем, с който могат да се сблъскат гражданите, е различен вкус в зависимост от водоема, от който идва водата, или от това в какво състояние са тръбите в жилището им.

И въпреки това, култура за поръчване на чешмяна вода у нас почти не съществува. Уви, в България няма политика за насърчаване на пиенето на чешмяна вода по подобие на инициативата на кмета на Венеция. Притеснен от свръхпроизводството на пластмаса, през 2010 г. той организира кампания за стимулиране пиенето на вода от чешмата.

Негова снимка с чаша вода се появи на стотици билбордове, в рамките на кампанията

бяха раздадени над 200 000 кани за филтриране на вода.

У нас минералната вода тече безплатно от чешмичките пред Софийската баня, но сякаш всички сме забравили за това.

За липсата на търсене на чешмяна вода лесно могат да бъдат набедени заведенията, но истината е, че самите клиенти нямат интерес. На въпроса защо си поръчват бутилирана вода вместо чешмяна, повечето хора, с които разговарях, признават, че просто не им идва наум, така са свикнали и не им се занимава да нарушават една негласно въведена норма, въпреки че това би им спестило пари.

Друга причина, която прозира в обществото, е общата липса на възпитание в областта на опазване на околната среда. Насърчаването да се потребява по-екологичната алтернатива липсва в семейното възпитание.

Заведенията от своя страна имат полза от продажбата на бутилирана вода и не би било рационално да разчитаме на тях да превъзпитат потребителя, затова... както при всяко важно нещо, революцията на мислене трябва да започне от нас.

И да си кажем най-важното.

Водата, която тече от чешмите не само е безопасна и напълно безвредна,

но и напълно годна да се дава на малки деца и бебета. Водата, която тече от чешмата ни притежава всички качества да задоволи нуждите ни, да ни хидратира и да извлечем ползи от нея. Така помагаме на природата, пестим пари и се държим адекватно - точно както се държат нации, които се гордеят с гражданската си култура.

Когато пием чешмяна вода, възпитаваме себе си, децата си и хората около нас да бъдат благодарни за открития и безпроблемен достъп до течаща вода, да използват максимално рационално този ресурс и най-вече да го пестят. Защото малко известни у нас са следните неудобни факти - за производство на една бутилка вода от 1 л се похабяват други седем литра вода, произвеждат се сто грама СО2 и се употребяват 162 г петрол. Или с други думи, "свежестта" струва прекалено скъпо на природата.

От друга страна, водата в София, например, основно се добива от язовирите Искър и Бели Искър. „Софийска вода“ АД следи ежедневно показателите на питейната вода в общо 79 точки от водопроводната мрежа. Контролът на питейната вода е непрекъснат. Проби се вземат и анализират всеки ден, както и през почивни и празнични дни.

Водата се контролира още от водоизточниците.

Всекидневно лабораторията им взема около 2 000 контролни проби само от пунктовете за мониторинг по водопроводната мрежа при потребителите, на които провежда около 40 000 анализа.

Питейната вода в София съдържа около 0,07 mg/l флуориди, което е около 20 пъти по-малко от допустимите стойности.

И един интересен факт - когато водата в чашата е бяла, тя съдържа мехурчета въздух, които след няколко секунди преминават във въздуха. Погрешно е схващането, че „бялата вода“ е хлорирана.

Да бъдем отговорни е наше задължение като потребители и от всички нас зависи заведенията да откликнат на едно масово търсене, съобразено със съвременните разбирания за опазване на околната среда. От нас зависи и да възпитаме децата си, че водата е изключителен лукс, на който трябва да се радват, да пестят и да ползват свободно и по предназначение. А за повече информация и въпроси – просто кликнете ТУК

Елисавета Белобрадова

Съоснователка на Майко Мила

всички статии на автора
Споделете статията
made by cog + weband
cross