Ако едно дете е задържано, това не е дете, което е послушно и добро. Това дете е с мярка за неотклонение „задържане по стража”. Тя се взема в изключителни случаи при тежки престъпления.
Това каза заместник-министърът на правосъдието Евгени Стоянов в предаването „Тази сутрин” по bTV по повод ветото на президента на промените в Наказателния кодекс.
С тези промени се предвижда задържане на лица до 48 часа, без да бъдат уведомявани близките им. Освен това властите могат да не казват на родителите в продължение на 24 часа, че непълнолетното им дете е задържано. Според сега действащите разпоредби уведомяването на семейството и работодателя на задържания под стража става незабавно.
"Конституцията вменява на родителите да се грижат за децата си до тяхното пълнолетие и задължава държавата да ги подпомага", каза Румен Радев, който върна промените в Наказателния кодекс за ново обсъждане в Народното събрание. В мотивите си той подчерта, че подкрепя усилията в борбата срещу тероризма, организираната престъпност и други форми на усложнена престъпна дейност, но не е съгласен с подхода на законодателя. Радев настоява "да се очертае кръгът на лицата и на конкретните престъпления, за които може да се отлага уведомяването". Според него в обратен случай се открива възможност за "непропорционално засягане на права и се създава риск изключението да се превърне в правило".
По този повод Евгени Стоянов коментира:
„В директивата на ЕС е посочено, че се препоръчва на държавите да не е водещ критерий изключително видът и тежестта на престъплението, тоест ние го тълкуваме да не бъде водещ кръгът от престъпленията.
Няма как да убедим ЕК, че когато ние лимитираме кръга на лицата, които се уведомяват, а именно семейство и работодател, сме изпълнили изискванията на директивата. Тя точно това установява – да се уведоми когото пожелае задържаният”.
При спазване интереса на детето сме предвидили незабавно да се уведоми Държавната агенция за закрила на детето, каза още зам.-министърът на правосъдието.
Още: